All-Time Men's USA Youth Development Festival Roster

All-Time Men's USA Youth Development Festival Roster

.

A
A.J. Abrams 2004-S McNeil / Round Rock, TX
Mohamed Abukar 2002-W Rancho Bernardo / San Diego, CA
Hassan Adams 2001-W Weshchester / Los Angeles, CA
Aaron Afflalo 2003-W Centennial / Compton, CA
DeAngelo Alexander 2001-S Midwest City / Midwest City, OK
Shagari Alleyne 2002-E Rice / New York, NY
Farouq Aminu 2007-R Norcross / Norcross, GA
Alan Anderson 2000-N De LaSalle / Minneapolis, MN
Jerime Anderson 2007-B Canyon / Anaheim, CA
Leland Anderson 1998-E Attleboro / North Attleboro, MA
Nick Anderson 1999-S 1998-S Southern Lab / Baton Rouge, LA
J.R. Angle 2003-N
2002-N
Indian Creek / Trafalgar, IN
Carmelo Anthony 2001-E Towson Catholic / Towson, MD
Isaiah Armwood 2007-Wh Montrose Christian / Baltimore, MD
Darrell Arthur 2005-Wh South Oak Cliff / Dallas, TX
D.J. Augustin 2005-R Brother Martin / New Orleans, LA
Kelenna Azubuike 2001-S Victory Christian / Tulsa, OK
  2000-S Victory Christian /Tulsa, OK
B
Heath Bailey 1999-W Beaverton / Beaverton, OR
Sean Banks 2002-E Bergen Catholic / Englewood, NJ
T.J. Bannister 2002-N Arlington Country Day / Jacksonville, FL
Andre Barrett 1999-E Rice / New York, NY
Brayden Bell 2004-W Brighton / Salt Lake, UT
Mike Bell 1999-E Enloe / Raleigh, NC
Brandon Bender 2000-N Ballard / Louisville, KY
  1999-N
Grant Billmeier 2002-E
2001-E
St. Patrick / Pennington, NJ
Rodney Billups 1999-N George Washington / Denver, CO
Andray Blatche 2004-E Henninger / Syracuse, NY
Brian Boddicker 1998-S Duncanville / Duncanville, TX
Mario Boggan 2001-E Oak Hill Academy / Durham, NC
Kevin Bookout 2001-S Stroud / Stroud, OK
Artie Bowers 2002-E St. Benedicts / Newark, NJ
Curtis Borchardt 1998-W Eastlake / Redmond, WA
Dane Bradshaw 2002-S White Station / Memphis, TN
Jon Brockman 2004-W Snohomish / Snohomish, WA
Andre Brown 1999-N
1998-N
Leo / Chicago, IL
Elton Brown 2000-E Warwick / Newport News, VA
Shannon Brown 2002-N Proviso East / Maywood, IL
Taliek Brown 1999-E St. John's Prep / Corona, NY
Keith Brumbaugh 2004-E Deland / DeLand, FL
Greg Brunner 2001-N Charles City / Charles City, IA
Travon Bryant 1999-W Long Beach Jordan / Paramount, CA
Antonio Burks 1999-S Arkansas Senior / Texarkana, AR
Brian Butch 2002-N Appleton West / Appleton, WI
Jackie Butler 2002-S McComb / McComb, MS
C
Derrick Caracter 2004-E Scotch Plains / Fanwood, NJ
Aaron Carr 1999-N
1998-N
Lincoln Park / Chicago, IL
Demond Carter 2004-N Reserve Christian / La Place, LA
Mario Chalmers 2004-W Barlett / Anchorage, AK
Josh Childress 2000-W Mayfair / Los Angeles, CA
Kendall Chones 2001-N Orange / Pepper Pike, OH
Jason Clark 2000-E Hargrave / Virginia Beach, VA
John Clark 2002-S Cascia Hall Prep / Tulsa, OK
Shane Clark 2004-E Cardinal Doughtery / PA
Ronald Coleman 2003-N Romulus / Romulus, MI
DeAngelo Collins 2001-W Ingelwood / Ingelwood, CA
Dwayne Collins 2005-B Miami Senior / Miami, FL
Jordan Collins 1998-E DeMatha / Hyattsville, MD
Darren Collison 2004-W Etiwanda / Etiwanda, CA
Michael Conley 2005-Wh Lawrence North / Indianapolis, IN
Daequan Cook 2005-R Dunbar / Dayton, OH
Marquie Cooke 2003-E Nansemond River / Suffolk, VA
Keyon Cooley 1998-W Poly Tech / Long Beach, CA
Rick Cornett 2001-N Homewood Christian / Homewood, IL
Brandon Costner 2004-E Seton Hall Prep / Montclair, NJ
Brennan Cougill 2007-B Bishop Heelan / Sioux City, IA
DeMarcus Cousins 2007-B Erwin / Birmingham, AL
Dennis Coutee 2000-N Jeffersonville / Jeffersonville, IN
Marcus Cox 1998-E Kolbe Cathedral / Bridgeport, CT
Marques Crane 2000-N Oceanview / Lakewood, CA
Joe Crawford 2003-N Renaissance / Detroit, MI
Javaris Crittenton 2005-Wh Southwest Atlanta Christian / Atlanta, GA
T.J. Cummings 1998-N Flossmoor / Homewood, IL
JamesOn Curry 2003-S
2002-S
Eastern Alamance / Mebane, NC
D
Isaiah Dahlman 2005-Wh Braham Area S.S. / Braham, MN
Bryan Davis 2005-R Grand Prairie / Grand Prairie, TX
Ed Davis 2007-R Benedictine / Richmond, VA
Paul Davis 2001-N Rochester / Rochester, MI
Robert Davis 1998-S Glen Oaks / Baton Rouge, LA
Leroy Dawson 1998-W Compton / Los Angeles, CA
Robert Day 1999-W Benson Poly / Portland, OR
Taquan Dean 2001-E Neptune / Neptune, NJ
Eric Devendorf 2004-N Central / Bay City, MI
Sean Dockery 2001-N Julian / Chicago, IL
Chris Douglas-Robers 2004-N Cass Tech / Detroit, MI
Micah Downs 2004-W Bothell / Bothell, WA
Chris Duhon 1999-S Salmen / Slidell, LA
Josh Duncan 2003-N Moeller / Cincinnati, OH
E
Devin Ebanks 2007-R St. Thomas More / Queens, NY
Ndudi Ebi 2002-S Westbury Christian / Houston, TX
Wayne Ellington 2005-B The Episcopal Academy / Wynnewood, PA
Tyreke Evans 2007-Wh American Christian / Aston, PA
F
Jordan Farmar 1002-W Taft / Woodland Hills, CA
Nick Fazekas 2002-W Ralston Valley / Arvada, CO
Raymond Felton 2001-S Latta / Latta, SC
Jason Fontenet 2000-W St. Mary's / Phoeniz, AZ
Terrance Ford 2000-S Willowridge / Houston, TX
Torin Francis 2001-E Tabor Academy / Roslindale, MA
Bobby Frasor 2004-N Brother Rice / Blue Island, IL
Bryan Freeny 2001-W Mesquite / Gilbert, AZ
Brandon Fuss Cheatham 2000-E Black Hawk / Beaver Falls, PA
G
Thomas Gardner 2002-W Jefferson / Portland, OR
Kevin Garrity 1999-E Wardlaw-Hartridge / North Brunswick, NJ
John Gilchrist 2001-E Salem / Virginia Beach, VA
Marcus Ginyard 2004-E BishopO'Connell / Alexandria, VA
James Gist 2003-E Good Counsel / Wheaton, MD
Derrick Goode 1998-E Archbishop Spalding / Severn, MD
Anthony Goods 2004-W Centennial / Corona, CA
Drew Gordon 2007-R Archbishop Mitty / San Jose, CA
Ryan Goral 1998-W Horizon / Thornton, CO
Matt Gorman 2001-E Watertown / Watertown, NY
Justin Gray 2001-W Oak Hill Academy / Charlotte, NC
Kalen Grimes 2003-N Hazelwood Central / Florissant, MO
B.J. Grove 1998-E Republic / Grove City, PA
H
Matt Hagen 2003-N Pekin / Pekin, IL
Malik Hairston 2003-N Renaissance / Detroit, MI
Ferrakohn Hall 2007-Wh Memphis University School / Memphis, TN
Brent Halsch 1999-E Greensboro Day School / Greensboro, NC
E.J. Harris 1999-W Crenshaw / Los Angeles, CA
Ivan Harris 2002-N South / Springfield, OH
Paul Harris 2005-Wh Niagara Falls / Niagara Falls, NY
Scott Hazelton 1999-E Central Catholic / Reading, MA
Gerald Henderson 2004-E
2005-Wh
The Episcopal Academy / Blue Bell, PA
Richard Hendrix 2004-S
2003-S
Athens / Athens, AL
Chris Hernandez 2000-W Clovis West / Fresno, CA
Samir Hernandez 2001-W Dominguez / Compton, CA
Tom Herzog 2005-R Powers Catholic / Linden, MI
Krunti Hester 1998-N Brebeuf Jesuit Prep / Indianapolis, IN
Josh Heytvelt 2003-W Clarkston / Clarkston, WA
Steve Hill 2003-N Branson / Branson, MO
Kirk Hinrich 1998-N West / Sioux City, IA
Chris Hobbs 1998-S Chapel Hill East. / Chapel Hill, NC
Tahj Holden 1998-E Red Bank / /Little Silver, NJ
Jrue Holiday 2007-B Campbell Hall / Chatsworth, CA
Clarence Holloway 2004-N Harlan / Chicago, IL
Bryan Hopkins 2001-S Lincoln / Dallas, TX
Scotty Hopson 2007-B University Heights / Hopkinsville, KY
Danny Horace 2000-N Western Hills / Cincinatti, OH
Jeff Horner 2001-N
2000-N
Mason City / Mason City, IA
Jason Horton 2003-S Cedar Hill / Cedar Hill, TX
Nick Horvath 1998-N Mounds View / Arden Hills, MN
Rolando Howell 1999-S Lower Richland / Hopkins, SC
I
Elijah Ingram 2001-E St. Anthony / Jersey City, NJ
J
Jarrett Jack 2001-E Mt. Zion Chrsitian / Durham, NC
Tory Jackson 2005-B Buena Vista / Saginaw, MI
Casey Jacobsen 1998-W Glendora / Glendora, CA
Damion James 2005-R Nacogdoches / Nocogdoches, TX
Dominic James 2004-N Richmond / Richmond, IN
LeBron James 2001-N St. Vincent-St. Mary / Akron, OH
Derrick Jasper 2005-B Paso Robles / Paso Robles, CA
Amir Johnson 2004-W Westchester / Los Angeles, CA
Demarshay Johnson 2000-W Oakland Tech / Oakland, CA
Brian Johnson 2002-E Bishop O'Connell (VA) / Glenarden, MD
Marcus Johnson 2004-W Westchester / Paramount, CA
Teyo Johnson 1999-W Mariner / Lynnwood, WA
K
Curtis Kelly 2004-E Rice / New York, NY
Keion Kindred 2001-W Dominguez / Compton, CA
Mark Konecny 2000-E Holy Cross / Southbury, CT
Joe Krabbenhoft 2004-N Roosevelt / Sioux Falls, SD
L
Dennis Latimore 2000-N
1999-N
Halstead / Halstead, KS
Andrew Lavender 2002-N Brookhaven / Columbus, OH
Antonio Lawrence 2001-S Andrew Jackson / Jacksonville, FL
Kenneth Lawrence 1998-S West / North Little Rock, AR
Malcolm Lee 2007-B John W. North / Moreno Valley, CA
Maarty Leunen 2003-W Redmond / Redmond, OR
Brandon Lincoln 2001-W Jefferson / Portland, OR
Shaun Livingston 2003-N Peoria / Peoria, IL
Reo Logan 1999-N Hillcrest / Country Club Hills, IL
Brook Lopez 2005-R San Joaquin Memorial / Fresno, CA
Robin Lopez 2005-B San Joaquin Memorial / Fresno, CA
Reggie Love 1998-S Providence Day / Charlotte, NC
Korie Luscious 2007-Wh Pius XI / Milwaukee, WI
M
Vernon Macklin 2004-E I.C. Norcom / Portsmouth, VA
Sean Mallon 2001-W Ferris / Spokane, WA
J.C. Mathis 1999-E J.F. Kennedy / Bronx, NY
Jason Maxiell 2000-S Newman Smith / Carrolton, TX
Sean May 2001-N Bloomington North / Bloomington, IN
Emanuel Mayben 2004-E
2003-E
Troy / Troy, NY
O.J. Mayo 2005-B North College Hill / North College Hill, OH
Richard McBride 2002-N Lanphier / Springfield, IL
Rashad McCants 2001-E
2000-S
New Hampton / Ashville, NC
Clyde Erwin / Asheville, NC
Jawan McClellan 2003-S Charles H. Milby / Houston, TX
Dave McClure 2003-E Trinity Catholic / Ridgefield, CT
Leslie McDonald 2007-R Briarcrest Christian / Memphis, TN
Scooter McFadgon 1999-S Raleigh-Egypt / Memphis, TN
Andre McGee 2004-W Canyon Springs / Moreno Valley, CA
Josh McRoberts 2004-N Carmel / Carmel, IN
Antonio Meeking 1998-S Farmerville / Farmerville, LA
Brett Melton 1998-N Mahomet-Seymour / Mahomet, IL
Michael Mercer 2004-S Gwinnett / Snellville, GA
Aaron Miles 2000-W Jefferson / Portland, OR
C.J. Miles 2004-S Skyline / Dallas, TX
Darius Miles 1998-N Lincoln / East St. Louis, IL
Taurean Minor 2002-S Booker T. Washington / Houston, TX
Donte Minter 2001-S West Rowan / Salisbury, NC
Tasmin Mitchell 2004-S Denham Spings / Denham Springs, LA
Jonathan Modica 2001-S Smackover/Smackover, AR
Marcus Monk 2003-S East Poinsett County / Lepanto, AR
Chris Monroe 1998-E Good Counsel / Wheaton, MD
Greg Monroe 2007-Wh Helen Cox / Grena, LA
Brian Morris 2004-W Jefferson / Portland, OR
Randolph Morris 2003-S Landmark Christian / Fairburn, GA
Tim Morris 2002-S Whitefield Academy / Mableton, GA
N
Michael Nardi 2002-E St. Patrick / Newark, NJ
Drew Naymick 2002-N North Muskegon / North Muskegon, MI
Drew Neitzel 2003-N Wyoming Park / Wyoming, MI
DeMarcus Nelson 2003-W Sheldon / Sacramento, CA
Ed Nelson 2000-S St. Thomas Aquinas / Ft. Lauderdale, FL
Reeves Nelson 2007-Wh Modesto Christian / Modesto, CA
Demetris Nichols 2002-E St. Andrew's Schoo / Barrington, RI
Pierre Niles 2004-S Ridgeway / Memphis, TN
Floyd North 2000-W St. Augustine / Lemon Grove, CA
Davis Nwankwo 2003-E Georgetown Prep / College Park, MD
O
Greg Oden 2005-Wh Lawrence North / Indianapolis, IN
Kelly Orchard 2001-W Bountiful / Bountiful, UT
Travis Outlaw 2002-S Starkville / Starkville, MS
P
David Padgett 2002-W Reno / Reno, NV
Deshawn Painter 2007-Wh Booker T. Washington / Norfolk, VA
Jerrell Parker 1998-N St. Francis DeSales / Chicago, IL
Chris Paul 2002-E West Forsyth / Clemons, NC
Greg Paulus 2004-E Christian Brothers Academy / Manlus, NY
Derrick Payne 1999-E Coolidge / Washington, DC
David Pendergraft 2003-W Brewster / Brewster, WA
Andy Poling 2007-Wh Westview / Portland, OR
Antonio Porch 2002-W East Denver / Denver, CO
Joshua Powell 2000-S Riverdale / Riverdale, GA
Roger Powell 1999-N Joliet Township / Joliet, IL
Eric Price 2004-E Blair Academy / Washington, DC
Jeremy Price 1998-S Springdale / Springdale, AR
R
Brian Randle 2002-N Peoria Notre Dame / East Peoria, IL
Zach Randolph 1999-N Marion / Marion, IN
J.J. Redick 2001-E
2000-E
Cave Spring / Roanoke, VA
Travis Releford 2007-Wh Bishop Miege / Kansis City, MO
Scottie Reynolds 2005-Wh Herndon / Herndon, VA
Darius Rice 1999-S Lanier / Jackson, MS
Jason Rich 2003-S Dr. Phillips / Orlando, FL
Chris Richard 2002-W Kathleen / /Lakeland, FL
Rick Rickert 2000-N Duluth East / Duluth, MN
Gerald Riley 1999-S Baldwin / Milledgeville, GA
Jeremiah Rivers 2005-R Winter Park / Winter Park, FL
K.C. Rivers 2004-S Oak Hill Academy / Charlotte, NC
Sherman Rivers 1998-E Potomac / Dumfries, VA
Terrence Roberts 2002-E St. Anthony /J ersey City, NJ
Aaron Robinson 2000-N Guilford / Rockford, IL
Russell Robinson 2003-E Rice / New York, NY
Stanley Robinson 2005-R Huffman / Birmingham, AL
Chris Rodgers 2001-W Wilson / Portland, OR
Delvon Roe 2007-B St. Edward / Lakewood, OH
Robert Rothbart 2003-W Monta Vista / Cupertino, CA
Brandon Rush 2004-N Mt. Zion Christian / Kansas City, MO
S
Jamal Sampson 2000-W
1999-W
Mater Dei / Santa Ana, CA
Kenny Satterfield 1998-E Rice / /New York, NY
Imari Sawyer 1999-N King / Chicago, IL
Jon Scheyer 2005-R Glenbrook / Northbrook, IL
Steve Scoggin 1999-W
1998-W
Mater Dei / Irvine, CA
 
Andre Scott 1999-E DeMatha / Hyattsville, MD
Melvin Scott 2000-E Southern / Baltimore, MD
Joseph See 2000-W De LaSalle / Concord, CA
Earnest Shelton 2000-S White Station / Memphis, TN
Will Sheridan 2002-E Sanford School / Hockessin, DE
Scooter Sherrill 1999-S
1998-S
West Rowan / Salisbury, NC
Joe Shipp 1998-W Fairfax / Los Angeles, CA
Kyle Singler 2005-Wh South Medford / Medford, OR
Craig Smith 2000-W Fairfax / Los Angeles, CA
Demetrius Smith 1999-S Callaway / Hogansville, GA
J.R. Smith 2003-E St. Benedict's / Newark, NJ
Nick Smith 1999-S Bloomingdale / Valrico, FL
Timmy Smith 2000-E Denbigh / Newport News, VA
Tyler Smith 2004-S
2003-S
Giles County / Pulaski, TN
Marcus Spears 2000-S Southern Lab / Baton Rouge, LA
Cameron Stanley 2003-E Millbrook / Raleigh, NC
Lance Stephenson 2007-R Lincoln / Brooklyn, NY
Blake Stepp 1999-W South Eugene / Eugene, OR
DeShawn Stevenson 1998-W Washington Union / Fresno, CA
Lodrick Stewart 2002-W Rainier Beach / Seattle, WA
Rodrick Stewart 2002-W Rainier Beach / Seattle, WA
Corey Stokes 2005-B St. Benedict's / Bayonne, NJ
Dexter Strickland 2007-Wh St. Patrick's / Elizabeth, NJ
Isaiah Swann 2003-E Oak Hill Academy / Gaithersburg, MD
Robert Swift 2003-W Garces / Bakersfield, CA
T
Bryce Taylor 2003-W Harvard-Westlake / Encino, CA
Marcus Taylor 1998-N Waverly / Lansing, MI
Sebastian Telfair 2003-E
2002-E
Abraham Lincoln / Brooklyn, NY
Jordan Theodore 2007-R Paterson Catholic / Englewood, NJ
DeAndre Thomas 2004-N Westinghouse Academy / Chicago, IL
Jason Thomas 2003-N West Aurora / Aurora, IL
Lance Thomas 2005-B St. Benedict's / Scotch Plains, NJ
JT Thompson 2007-B Forrest Hills / Union City, NC
Lorenzo Thompson 2002-N Crane Tech Prep / Chicago, IL
Michael Thompson 2001-N Providence Catholic / New Lenox, IL
Dazzmond Thorton 2004-S Denver East / Denver, CO
Tyrone Tiggs 1998-S Malone / Malone, FL
Greg Tinch 2000-S Westover / Albany, GA
Marcus Toney-El 1999-E Seton Hall Prep / E. Orange, NJ
Darian Townes 2001-E T.C. Williams / Alexandria, VA
Matthew Trannon 2001-N Northern High / Flint, MI
Greg Tucker 1998-S Westwood / Memphis, TN
Ernest Turner 2000-E Sterling / Somerdale, NJ
Larry Turner 2000-E Baldwin / Milledgeville, GA
U
Ayinde Ubaka 2002-W Oakland / Oakland, CA
V
Nick VanDerLaan 1998-W The Kent School / Sacramento, CA
W
Vakeaton Wafer 2002-S Pineview / Lisbon, LA
Dajuan Wagner 1998-E Camden / Camden, NJ
Bill Walker 2005-Wh North College Hill / Cincinnati, OH
Erving Walker 2007-R Christ the King / Brooklyn, NY
Brandon Wallace 2002-S Silver Bluff / Aiken, SC
Sam Warren 2004-W Montebello / Greenwood Villiage, CO
Storm Warren 2007-B Richwood / Monroe, LA
Willie Warren 2007-R North Crowley / Fort Worth, TX
Darius Washington 2003-S Orlando Edgewater / Orlando, FL
Fred Washington, Jr. 2002-W Bishop Montgomery / Los Angeles, CA
Mike Washington 2005-B Heritage Christian (TX) / McGehee, AR
Levi Watkins 2000-E Montrose Christian / Germantown, MD
Travis Watson 1998-E Oak Hill Academy / Farmers Branch, TX
Bryce Webster 2005-Wh St. Thomas Academy / St. Paul, MN
Martell Webster 2004-W Seattle Prep / Seattle, WA
Robert Whaley 1998-N Benton Harbor / Benton Harbor, MI
D.J. White 2003-S Hillcrest / Tuscaloosa, AL
Marcus White 2001-N Whitney M. Young / Chicago, IL
Deron Williams 2001-S The Colony / The Colony, TX
Jamaal Williams 2000-W Centennial / Corona, CA
Louis Williams 2004-S South Gwinnett / Snellville, GA
Marcus Williams 2002-W Crenshaw / Los Angeles, CA
Marvin Williams 2003-W Bremerton / Bremerton, WA
Maurice Williams 2000-S Murrah / Jackson, MS
Mike Williams 2003-S
2002-S
Wilcox Central / Camden, AL
Shelden Williams 2001-S Midwest City / Midwest City, TX
Jamil Wilson 2007-B Horlick / Racine, WI
Major Wingate 2001-S Wilson / Florence, SC
Tony Woods 2007-R Rome / Rome, GA
Glen Worley 1999-N
1998-W
West / Iowa City, IA
Brandon Worthy 2001-W Archbishop Mitty / San Jose, CA
Bracey Wright 2001-S The Colony / The Colony, TX
Brandon Wright 2004-S Brentwood Academy / Nashville, TN
Dayshawn Wright 2003-E Fowler / Syracuse, NY
Dorell Wright 2003-E Leuzinger / Lawndale, CA
Julian Wright 2004-N Homewood-Flossmoor / Chicago Heights, IL
Lou Wright 1999-W Westchester / Los Angeles, CA
Y
Maurice Young 1998-E McNamara / Mitchellsville, MD
Thaddeus Young 2005-B Mitchell Road / Memphis, TN
Z
Andrew Zahn 1999-W
1998-W
Redondo Union / Redondo Beach, CA
Luke Zeller 2004-N Washington / Washington, IN
Stefan Zimmerman 2002-W Mountain View / Orem, UT
Brian Zoubek 2004-E Haddonfield Memorial / Haddonfield, NJ