USA Basketball Men's Youth Development Festival All-Time Roster By High School Affiliation

USA Basketball Men's Youth Development Festival All-Time Roster By High School Affiliation

Alabama
Athens H.S.
Richard Hendrix (2004-S, 2003-S)
Erwin H.S.
DeMarcus Cousins (2007-B)
Hillcrest H.S.
D.J. White (2003-S)
Huffman H.S.
Stanley Robinson (2005-R)
Wilcox Central H.S.
Mike Williams (2003-S, 2002-S)
Alaska
Barlett H.S.
Mario Chalmers (2004-W)
Arizona
Arkansas Senior H.S.
Antonio Burks (1999-S)
Mesquite H.S.
Bryan Freeny (2001-W)
St. Mary's H.S.
Jason Fontenet (2000-W)
Arkansas
East Poinsett County H.S.
Marcus Monk (2003-S)
N. Little Rock West H.S.
Kenneth Lawrence (1998-S)
Smackover H.S.
Jonathan Modica (2001-S)
Springdale H.S.
Jeremy Price (1998-S)
California
Archbishop Mitty H.S.
Drew Gordon (2007-R)
Brandon Worthy (2001-W)
Bishop Montgomery H.S.
Fred Washington, Jr. (2002-W)
Campbell Hall H.S.
Jrue Holiday (2007-B)
Canyon H.S.
Jerime Anderson (2007-B)
Canyon Springs H.S.
Andre McGee (2004-W)
Centennial H.S.
Aaron Afflalo (2003-W)
Anthony Goods (2004-W)
Jamaal Williams (2000-W)
Clovis West H.S.
Chris Hernandez (2000-W)
Compton H.S.
Leroy Dawson (1998-W)
Crenshaw H.S.
E.J. Harris (1999-W)
Marcus Williams (2002-W)
De LaSalle H.S.
Joseph See (2000-W)
Dominguez H.S.
Samir Hernandez (2001-W)
Keion Kindred (2001-W)
Etiwanda H.S.
Darren Collison (2004-W)
Fairfax H.S.
Joe Shipp (1998-W)
Craig Smith (2000-W)
Garces H.S.
Robert Swift (2003-W)
Glendora H.S.
Casey Jacobsen (1998-W)
Harvard-Westlake H.S.
Bryce Taylor (2003-W)
Irvine H.S.
DeAngelo Collins (2001-W)
John W. North H.S.
Malcom Lee (2007-B)
Leuzinger H.S.
Dorell Wright (2003-W)
Long Beach Jordan H.S.
Tavon Bryant (1999-W)
Mater Dei H.S.
Jamal Sampson (2000-W)
Steve Scoggin (1999-W, 1998-W)
Mayfair H.S.
Josh Childress (2000-W)
Modesto Christian H.S.
Reeves Nelson (2007-Wh)
Monta Vista H.S.
Robert Rothbart (2003-W)
Oakland H.S.
Ayinde Ubaka (2002-W)
Oakland Tech H.S.
Demarshay Johnson (2000-W)
Oceanview H.S.
Marques Crane (2000-N)
Paso Robles H.S.
Derrick Jasper (2005-B)
Poly H.S.
Keyon Cooley (1998-W)
Rancho Bernardo H.S.
Mohamed Abukar (2002-W)
Redondo Union H.S.
Andrew Zahn (1999-W, 1998-W)
San Joaquin Memorial H.S.
Brook Lopez (2005-R)
Robin Lopez (2005-B)
Sheldon H.S.
DeMarcus Nelson (2003-W)
St. Augustine H.S.
Floyd North (2000-W)
Taft H.S.
Jordan Farmar (2003-W)
Washington Union H.S.
Hassan Adams (2001-W)
DeShawn Stevenson (1998-W)
Westchester H.S.
Amir Johnson (2004-W)
Marcus Johnson (2004-W)
Lou Wright (1999-W)
Colorado
East Denver H.S.
Antonio Porch (2002-W)
Dazzmond Thorton (2004-S)
George Washington H.S.
Rodney Billups (1999-N)
Horizon H.S.
Ryan Goral (1998-W)
Montbello H.S.
Sam Warren (2004-W)
Ralston Valley H.S.
Nick Fazekas (2002-W)
Connecticut
Holy Cross H.S.
Mark Konecny (2000-E)
The Kent School
Nick VanDerLaan (1998-W)
Kolbe Cathedral H.S.
Marcus Cox (1998-E)
Trinity Catholic H.S.
Dave McClure (2003-E)
Delaware
Sanford School
Will Sheridan (2002-E)
Florida
Andrew Jackson H.S.
Antonio Lawrence (2001-S)
Arlington Country Day H.S.
T.J. Bannister (2002-N)
Bloomingdale H.S.
Nick Smith (1999-S)
Deland H.S.
Keith Brumbaugh (2004-S)
Dr. Phillips H.S.
Jason Rich (2003-S)
Kathleen H.S.
Chris Richard (2002-W)
Malone H.S.
Tyrone Tiggs (1998-S)
Miami Senior H.S.
Dwayne Collins (2005-B)
Orlando Edgewater
Darius Washington (2003-S)
St. Thomas Aquinas H.S.
Ed Nelson (2000-S)
Winter Park H.S.
Jeremiah Rivers (2005-R)
Georgia
Baldwin H.S.
Gerald Riley (1999-S)
Larry Turner (2000-E)
Callaway H.S.
Demetrius Smith (1999-S)
Landmark Christian H.S.
Randolph Morris (2003-S)
Norcross H.S.
Farouq Aminu (2007-R)
Riverdale H.S.
Joshua Powell (2000-S)
Rome H.S.
Tony Woods (2007-R)
South Gwinnett H.S.
Michael Mercer (2004-S)
Louis Williams (2004-S)
Westover H.S.
Greg Tinch (2000-S)
Whitefield Academy
Tim Morris (2002-S)
Illinois
Brother Rice
Bobby Frasor (2004-N)
Crane Tech Prep H.S.
Lorenzo Thompson (2002-N)
Glenbrook H.S.
Jon Scheyer (2005-R)
Guilford H.S.
Aaron Robinson (2000-N)
Harlan H.S.
Clarence Holloway (2004-N)
Hillcrest H.S.
Reo Logan (1999-N)
Homewood Christian
Rick Cornett (2001-N)
Homewood-Flossmoor H.S.
T.J. Cummings (1998-N)
Julian Wright (2004-N)
Joliet Township H.S.
Roger Powell (1999-N)
Jullian H.S.
Sean Dockery (2001-N)
King H.S.
Imari Sawyer (1999-N)
Lanphier H.S.
Richard McBride (2002-N)
Leo H.S.
Andre Brown (1999-N, 1998-N)
Lincoln H.S.
Darius Miles (1998-N)
Lincoln Park H.S.
Aaron Carr (1999-N, 1998-N)
Mahomet-Seymour H.S.
Brett Melton (1998-N)
Pekin H.S.
Matt Hagen (2003-N)
Peoria H.S.
Shaun Livingston (2003-N)
Peoria Notre Dame H.S.
Brian Randle (2002-N)
Providence H.S.
Michael Thompson (2001-N)
Proviso East H.S.
Shannon Brown (2002-N)
St. Francis DeSales H.S.
Jerrell Parker (1998-N)
West Aurora H.S.
Jason Thomas (2003-N)
Westinghouse Academy
DeAndre Thomas (2004-N)
Whitney M. Young H.S.
Marcus White (2001-N)
Indiana
Bloomington North H.S.
Sean May (2001-N)
Brebeuf Jesuit H.S.
Krunti Hester (1998-N)
Carmel H.S.
Josh McRoberts (2004-N)
Indian Creek H.S.
J.R. Angle (2003-N, 2002-N)
Jeffersonville H.S.
Dennis Coutee (2000-N)
Lawrence North H.S.
Michael Conley (2005-Wh)
Greg Oden (2005-Wh)
Marion H.S.
Zach Randolph (1999-N)
Richmond H.S.
Dominic James (2004-N)
Washington H.S.
Luke Zeller (2204-N)
Iowa
Bishop Heelan H.S.
Brennan Cougill (2007-B)
Charles City H.S.
Greg Brunner (2001-N)
Iowa City West H.S.
Glen Worley (1999-N, 1998-W)
Mason City H.S.
Jeff Horner (2001-N, 2000-N)
Sioux City West H.S.
Kirk Hinrich (1998-N)
Kansas
Halstead H.S.
Dennis Lattimore (2000-N, 1999-N)
Kentucky
Ballard H.S.
Brandon Bender (2000-N, 1999-N)
University Heights Academy
Scotty Hopson (2007-B)
Louisiana
Brother Martin H.S.
D.J. Augustin (2005-R)
Denham Springs H.S.
Tasmin Mitchell (2004-S)
Farmerville H.S.
Antonio Meeking (1998-S)
Glen Oaks H.S.
Robert Davis (1998-S)
Helen Cox H.S.
Greg Monroe (2007-Wh)
Pineview H.S.
Vakeaton Wafer (2002-S)
Richwood H.S.
Storm Warren (2007-B)
Salmen H.S.
Chris Duhon (1999-S)
Southern Lab H.S.
Nick Anderson (1999-S, 1998-S)
Marcus Spears (2000-S)
Maryland
Archbishop Spalding H.S.
Derrick Goode (1998-E)
DeMatha H.S.
Jordan Collins (1998-E)
Andre Scott (1999-E)
Georgetown Prep
Davis Nwankwo (2003-E)
Good Counsel H.S.
James Gist (2003-E)
Chris Monroe (1998-E)
McNamara H.S.
Maurice Young (1998-E)
Montrose Christian H.S.
Isaiah Armwood (2007-Wh)
Levi Watkins (2000-E)
Reserve Christian H.S.
Demond Carter (2004-N)
Southern H.S.
Melvin Scott (2000-E)
Towson Catholic H.S.
Carmelo Anthony (2001-E)
Massachusetts
Attleboro H.S.
Leland Anderson (1998-E)
Central Catholic H.S.
Scott Hazelton (1999-E)
Tabor Academy
Torin Francis (2001-E)
Michigan
Benton Harbor H.S.
Robert Whaley (1998-N)
Buena Vista H.S.
Tory Jacksion (2005-B)
Cass Tech H.S.
Christ Douglas-Roberts (2004-N)
Central H.S.
Eric Devendorf (2004-N)
North Muskegon H.S.
Drew Naymick (2002-N)
Northern High
Matthew Trannon (2001-N)
Powers Catholic H.S.
Tom Herzog (2005-R)
Renaissance H.S.
Joe Crawford (2003-N)
Malik Hairston (2003-N)
Rochester H.S.
Paul Davis (2001-N)
Romulus H.S.
Ronald Coleman (2003-N)
Waverly H.S.
Marcus Taylor (1998-N)
Wyoming Park H.S.
Drew Neitzel (2003-N)
Minnesota
Braham Area S.S.
Isaiah Dahlman (2005-Wh)
De LaSalle H.S.
Alan Anderson (2000-N)
Duluth East H.S.
Rick Rickert (2000-N)
Mounds View H.S.
Nick Horvath (1998-N)
St. Thomas Academy
Bryce Webster (2005-Wh)
Mississippi
Lanier H.S.
Darius Rice (1999-S)
McComb H.S.
Jackie Butler (2002-S)
Murrah H.S.
Maurice Williams (2000-S)
Starkville H.S.
Travis Outlaw (2002-S)
Missouri
Bishop Miege H.S.
Travis Releford (2007-Wh)
Branson H.S.
Steve Hill (2003-N)
Hazelwood Central H.S.
Kalen Grimes (2003-N)
Nevada
Reno H.S.
David Padgett (2002-W)
New Jersey
Bergen Catholic H.S.
Sean Banks (2002-E)
Blair Academy
Eric Price (2004-E)
Camden H.S.
Dajuan Wagner (1998-E)
Neptune H.S.
Taquan Dean (2001-E)
Haddonfield Memorial H.S.
Brian Zoubek (2004-E)
Paterson Catholic
Jordan Theodore (2007-R)
Red Bank H.S.
Tahj Holden (1998-E)
Scotch Plains H.S.
Derrick Caracter (2004-E)
St. Anthony H.S.
Elijah Ingram (2001-E)
Terrence Roberts (2002-E)
St. Benedicts H.S.
Artie Bowers (2002-E)
J.R. Smith (2003-E)
Corey Stokes (2005-B)
Lance Thomas (2005-B)
St. Patrick H.S.
Grant Billmeier (2002-E, 2001-E)
Michael Nardi (2002-E)
Dexter Strickland (2007-Wh)
Seton Hall Prep
Marcus Toney-El (1999-E)
Brandon Costner (2004-E)
Sterling H.S.
Ernest Turner (2000-E)
Warklaw Hartridge Prep
Kevin Garrity (1999-E)
New York
Abraham Lincoln H.S.
Sebastian Telfair (2003-E, 2002-E)
Christ the King
Erving Walker (2007-R)
Christian Brothers Academy
Greg Paulus (2004-E)
Fowler H.S.
Dayshawn Wright (2003-E)
Henninger H.S.
Andray Blatche (2004-E)
J.F. Kennedy H.S.
J.C. Mathis (1999-E)
Lincoln H.S.
Lance Stephenson (2007-R)
Niagara Falls H.S.
Paul Harris (2005-Wh)
Rice H.S.
Shagari Alleyne (2002-E)
Andre Barrett (1999-E)
Curtis Kelly (2004-E)
Russell Robinson (2003-E)
Kenny Satterfield (1998-E)
St. John's Prep
Taliek Brown (1999-E)
St. Thomas More H.S.
Devin Ebanks (2007-R)
Troy H.S.
Emanuel Mayben (2004-E, 2003-E)
Watertown H.S.
Matt Gorman (2001-E)

 

LEGEND:

B - Blue
E -
East
N -
North
R -
Red
S -
South
W -
West
Wh -
White

 

North Carolina
Chapel Hill East H.S.
Chris Hobbs (1998-S)
Clyde Erwin H.S.
Rashad McCants (2000-S)
Eastern Alamance H.S.
JamesOn Curry (2003-S, 2002-S)
Enloe H.S.
Mike Bell (1999-E)
Greensboro Day H.S.
Brent Halsch (1999-E)
Forest Hills H.S.
JT Thompson (2007-B)
Millbrook H.S.
Cameron Stanley (2003-E)
Mt. Zion Christian
Jerrett Jack (2001-E)
Brandon Rush (2004-N)
New Hampton H.S.
Rashad McCants (2001-E)
Providence Day H.S.
Reggie Love (1998-S)
West Forsyth H.S.
Chris Paul (2002-E)
West Rowan H.S.
Donte Minter (2001-S)
Scooter Sherrill (1999-S, 1998-S)
Ohio
Brookhaven H.S.
Andrew Lavender (2002-N)
Dunbar H.S.
Daequan Cook (2005-R)
Moeller H.S.
Josh Duncan (2003-N)
North College Hill H.S.
O.J. Mayo (2005-B)
Bill Walker (2005-Wh)
Orange H.S.
Kendall Chones (2001-N)
South H.S.
Ivan Harris (2002-N)
St. Edward H.S.
Delvon Roe (2007-B)
St. Vincent-St. Mary H.S.
LeBron James (2001-N)
Western Hills H.S.
Danny Horace (2000-N)
Oklahoma
Cascia Prep Hall
John Clark (2002-S)
Midwest City H.S.
De'Angelo Alexander (2001-S)
Shelden Williams (2001-S)
Stroud H.S.
Kevin Bookout (2001-S)
Victory Christian H.S.
Kelenna Azubuike (2001-S, 2000-S)
Oregon
Beaverton H.S.
Heath Baily (1999-W)
Benson Poly H.S.
Robert Day (1999-W)
Jefferson H.S.
Thomas Gardner (2002-W)
Brandon Lincoln (2001-W)
Aaron Miles (2000-W)
Brian Morries (2004-W)
Redmond H.S.
Maarty Leunen (2003-W)
South Eugene H.S.
Blake Stepp (1999-W)
South Medford H.S.
Kyle Singler (2005-Wh)
Westview H.S.
Andy Poling (2007-Wh)
Wilson H.S.
Chris Rodgers (2001-W)
Pennsylvania
American Christian
Tyreke Evans (2007-Wh)
Black Hawk H.S.
Brandon Fuss Cheatham (2000-E)
Cardinal Dougherty H.S.
Shane Clark (2004-E)
Episcopal Academy
Wayne Ellington (2005-B)
Gerald Henderson (2004-E, 2005-R)
Republic H.S.
B.J. Grove (1998-E)
Rhode Island
St. Andrew's School
Demetris Nichols (2002-E)
South Carolina
Latta H.S.
Raymond Felton (2001-S)
Lower Richland H.S.
Rolando Howell (1999-S)
Silver Bluff H.S.
Brandon Wallace (2002-S)
Wilson H.S.
Major Wingate (2001-S)
South Dakota
Roosevelt
Joe Krabbenhoft (2004-N)
Tennessee
Brentwood Academy
Brandon Wright (2004-S)
Briarcrest Christian H.S.
Leslie McDonald (2007-R)
Giles County H.S.
Tyler Smith (2004-S, 2003-S)
Memphis University School
Ferrakohn Hall (2007-Wh)
Mitchell Road H.S.
Thaddeus Yound (2005-B)
Raleigh-Egypt H.S.
Scooter McFadgon (1999-S)
Ridgeway H.S.
Pierre Niles (2004-S)
Westwood H.S.
Greg Tucker (1998-S)
White Station H.S.
Earnest Shelton (2000-S)
Dane Bradshaw (2002-S)
Texas
Booker T. Washington H.S.
Taurean Minor (2002-S)
Cedar Hill H.S.
Jason Horton (2003-S)
Charles H. Milby H.S.
Jawan McClellan (2003-S)
Duncanville H.S.
Brian Boddicker (1998-S)
Grand Prairie H.S.
Bryan Davis (2005-R)
Heritage Christian Academy
Mike Washington (2005-B)
Lincoln H.S.
Bryan Hopkins (2001-S)
McNeil H.S.
A.J. Abrams (2004-S)
Nacogdoches H.S.
Damion James (2005-R)
Newman Smith H.S.
Jason Maxiell (2000-S)
North Crowley H.S.
Willie Warren (2007-R)
Skyline H.S.
C.J. Miles (2004-S)
South Oak Cliff H.S.
Darrell Arthur (2005-Wh)
The Colony
Deron Williams (2001-S)
Bracey Wright (2001-S)
Westbury Christian H.S.
Ndudi Ebi (2002-S)
Willowridge H.S.
Terrance Ford (2000-S)
Utah
Bountiful H.S.
Kelly Orchard (2001-W)
Brighton H.S.
Brayden Bell (2004-W)
Mountain View H.S.
Stefan Zimmerman (2002-W)
Virginia
Benedictine H.S.
Ed Davis (2007-R)
Bishop O'Connell H.S.
Marcus Ginyard (2004-E)
Brian Johnson (2002-E)
Booker T. Washington H.S.
Deshawn Painter (2007-Wh)
Cave Spring H.S.
J.J. Redick (2001-E, 2000-E)
Denbigh H.S.
Timmy Smith (2000-E)
Hargrave H.S.
Jason Clark (2000-E)
Herndon H.S.
Scottie Reynolds (2005-Wh)
I.C. Norcom H.S.
Vernon Macklin (2004-E)
Nansemond River H.S.
Marquie Cooke (2003-E)
Oak Hill Academy
Mario Boggan (2001-E)
Justin Gray (2001-W)
K.C. Rivers (2004-S)
Isaiah Swann (2003-E)
Travis Watson (1998-E)
Potomac H.S.
Sherman Rivers (1998-E)
Salem H.S.
John Gilchrist (2001-E)
T.C. Williams H.S.
Darian Townes (2001-E)
Warwick H.S.
Elton Brown (2000-E)
Washington
Bothell H.S.
Micah Downs (2004-W)
Bremerton H.S.
Marvin Williams (2003-W)
Brewster H.S.
David Pendergraft (2003-W)
Clarkston H.S.
Josh Heytvelt (2003-W)
Eastlake H.S.
Curtis Borchardt (1998-W)
Ferris H.S.
Sean Mallon (2001-W)
Mariner H.S.
Teyo Johnson (1999-W)
Rainier Beach H.S.
Lodrick Stewart (2002-W)
Rodrick Stewart (2002-W)
Seattle Prep H.S.
Martell Webster (2004-W)
Snohomish H.S.
Jon Brockman (2004-W)
Washington D.C.
Coolidge H.S.
Derik Payne (1999-E)
Wisconsin
Appleton West H.S.
Brian Butch (2002-N)
Horlick H.S.
Jamil Wilson (2007-B)
Pius XI H.S.
Korie Luscious (2007-Wh)