All-Time USA Basketball Men's Roster // A

A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z

NOTE: Key to event abbreviations can be found at the bottom of the page

NAME AFFILIATION EVENT RECORD / FINISH
Shaqquan Aaron Taft H.S. (CA) 2011 3x3 7-5 / Fifth Place
2011-12 DNT N/A
Mater Dei H.S. (CA) 2010 DNT-MC N/A
Shareef Abdur-Rahim Vancouver Grizzlies 2000 OLY 8-0 / Gold Medal
California / Wheeler H.S. (GA) 1995 HSUM Won / 86-77
1994 U18 8-0 / Gold Medal
A.J. Abrams McNeil H.S. (TX) 2004 YDF-South 5-0 / Gold Medal
Danya Abrams Boston 1994 USOF-East 3-1 / Silver Medal
Tim Abromaitis Notre Dame 2011 WUG 7-1 / Fifth Place
Mohamed Abukar Rancho Bernardo H.S. (CA) 2002 U18 4-1 / Bronze Medal
2002 YDF-West 2-3 / Bronze Medal
Mark Acres Oral Roberts 1982 JC 8-0 / Gold Medal
1982 SI 7-0 / Gold Medal
1981 USOF-Midwest 1-3 / Bronze Medal
Alvan Adams Oklahoma 1973 WUG 9-0 / Gold Medal
Bunk Adams U.S. Armed Forces / Ohio 1963 WC 6-3 / Fourth Place
1963 PAG 6-0 / Gold Medal
Hassan Adams Arizona 2004 U20 5-0 / Gold Medal
Weshchester H.S. (CA) 2001 YDF-West 0-5 / Fourth Place
Jack Adams U.S. Armed Forces / Eastern Kentucky 1959 PAG 6-0 / Gold Medal
Rich Adams Massachusetts Bay C.C. 1981 USOF-East 1-3 / Fourth Place
Edrice Adebayo Northside H.S. (NC) 2013-14 DNT N/A
2012 DNT-MC N/A
Adetayo Adesanya Naperville, IL 2012 3x3 WC 5-2 / 5th Place
Rafael Addison Syracuse 1985 WCC 2-2 / N/A
1984 JC 9-0 / Gold Medal
1982 USOF-East 2-2 / Silver Medal
Roger Adkins Indiana State 1951 PAG 6-0 / Gold Medal
Nathan Adrian Morgantown H.S. (WV) 2010 DNT-MC N/A
Aaron Afflalo Centennial Compton H.S. (CA) 2003 YDF-West 3-2 / Bronze Medal
Maurice Ager Michigan State 2003 U19 7-1 / Fifth Place
Mark Aguirre DePaul 1980 OLY DNC
1979 FICA 4-1 / N/A
1978 USOF-Midwest 1-3 / Fourth Place
Blake Ahearn Erie BayHawks / Missouri State 2011 PAG 3-2 / Bronze Medal
Curtis Aiken Pittsburgh 1983 USOF-East 2-2 / Silver Medal
Marl Alarie Duke 1984 JC 9-0 / Gold Medal
1983 SEL 12-0 / N/A
1982 USOF-West 0-4 / Fourth Place
LaMarcus Aldridge Portland Trail Blazers / Texas 2010-12 MNT N/A
2010-12 MNT N/A
2008 SEL N/A
Cliff Alexander Curie H.S. (IL) 2013 3x3 U18 7-1 / 9th
2013 3x3 U18 FAC 7-0 / Gold
Cory Alexander Virginia 1993 U21 8-0 / Gold Medal
1993 U20 6-1 / Silver Medal
Oak Hill Academy (VA) 1991 USOF-South 1-3 / Bronze Medal
De'Angelo Alexander Oklahoma 2003 U19 7-1 / Fifth Place
Midwest City H.S. (OK) 2001 YDF-South 3-2 / Bronze Medal
Glendon Alexander Newman Smith H.S. (TX) 1996 HSUM Lost / 96-104
Victor Alexander Iowa State 1989 WUG 6-0 / Gold Medal
Wendell Alexis Alba Berlin (Germany) 1998 WC 7-2 / Bronze Medal
Syracuse 1983 USOF-East 2-2 / Silver Medal
Steve Alford Indiana 1984 OLY 8-0 / Gold Medal
1983 USOF-South 3-1 / Gold Medal
Billy Allen Nevada 1982 JC 8-0 / Gold Medal
1982 SI 7-0 / Gold Medal
Southern Methodist 1979 USOF-South 4-0 / Gold Medal
Chris Allen Meadowcreek H.S. (GA) 2006 U18 4-0 / Gold Medal
George Allen Pittsburgh 1982 USOF-East 2-2 / Silver Medal
Jerome Allen Pennsylvania 1994 GWG 3-2 / Bronze Medal
Lavoy Allen Temple 2010 SEL N/A
Mike Allen Southwestern Louisiana 1991 USOF-South 1-3 / Bronze Medal
Randy Allen Florida State 1985 WCC 2-2 / N/A
Ray Allen Seattle SuperSonics 2003 TOA 10-0 / Gold Medal
Milwaukee Bucks 2000 OLY 8-0 / Gold Medal
Connecticut 1995 WUG 7-0 / Gold Medal
1994 USOF-East 3-1 / Silver Medal
Rayshard Allen Tulane 1994 USOF-North 1-3 / Fourth Place
Shagari Alleyne Rice H.S. (NY) 2002 YDF-East 3-2 / Silver Medal
Derrick Alston Duquesne 1991 USOF-East 2-2 / Silver Medal
Doug Altenberger Illinois 1985 WCC 2-2 / N/A
Sean Alvarado Hutchinson J.C. (KS) 1985 USOF-North 3-1 / Gold Medal
Tommy Amaker Duke 1986 WC 9-1 / Gold Medal
1986 GWG 9-1 / Gold Medal
1985 JC 8-1 / Silver Medal
Ashraf Amaya Idaho Stampede 1998 WC 7-2 / Bronze Medal
Southern Illinois 1990 USOF-North 3-1 / Silver Medal
Al-Farouq Aminu Norcross H.S. (GA) / *Wake Forest 2008 HSUM Won / 98-78
2007 YDF-Red 5-0 / Gold Medal
Alan Anderson De LaSalle H.S. (MN) 2000 YDF-North 3-2 / Gold Medal
Derek Anderson Ohio State 1993 USOF-North 4-0 / Gold Medal
Eric Anderson Indiana 1991 WUG 6-0 / Gold Medal
James Anderson Oklahoma State 2009 WUG 6-1 / Bronze Medal
Jerime Anderson Canyon H.S. (CA) / *UCLA 2008 HSUM Won / 98-78
2007 YDF-Blue 2-3 / Silver Medal
Justin Anderson Montrose Christian School (MD) 2010 U17 8-0 / Gold Medal
2009-10 DNT N/A
2009 U16 5-0 / Gold Medal
Kenny Anderson Georgia Tech 1990 WC 6-2 / Bronze Medal
1990 GWG 3-2 / Silver Medal
1989 USOF-West 2-2 / Bronze Medal
Kyle Anderson St. Anthony H.S. (NJ) 2012 HSUM Lost / 84-75
Paterson Catholic School (NJ) 2009-10 DNT N/A
Leland Anderson Attleboro H.S. (MA) 1998 YDF-East 4-1 / Gold Medal
Nick Anderson Southern Lab H.S. (LA) 2000 HSUM Won / 98-97
1999 YDF-South 5-0 / Gold Medal
1998 YDF-South 1-4 / Bronze Medal
Randy Anderson Stetson 1986 USOF-South 2-2 / Bronze Medal
Ryan Anderson New Orleans Pelicans / California 2013 NT-MC N/A
Willie Anderson Georgia 1988 OLY 7-1 / Bronze Medal
1987 PAG 6-1 / Silver Medal
Tim Andree Notre Dame 1978 USOF-Midwest 1-3 / Fourth Place
Vic Anger Pepperdine 1981 USOF-West 4-0 / Gold Medal
J.R. Angle Indian Creek H.S. (IN) 2003 YDF-North 1-4 / Silver Medal
2002 YDF-North 2-3 / Fourth Place
Carmelo Anthony New York Knicks 2012 OLY 8-0 / Gold Medal
2012 MNT 5-0 / N/A
Denver Nuggets 2010 MNT N/A
2008 OLY 8-0 / Gold Medal
2008 SNT 5-0 / N/A
2007 TOA 10-0 / Gold Medal
2007 SNT N/A
2006 WC 8-1 / Bronze Medal
2006 SNT 5-0 / N/A
2006-08 SNT N/A
2004 OLY 5-3 / Bronze Medal
2004 SNT 4-1 / N/A
Syracuse / Oak Hill Academy (VA) 2002 U18 4-1 / Bronze Medal
Towson Catholic H.S. (MD) 2001 YDF-East 3-2 / Silver Medal
Greg Anthony UNLV 1988 JC 7-0 / Gold Medal
BeeJay Anya DeMatha Catholic H.S. (MD) 2012 U17 8-0 / Gold Medal
2011-12 DNT N/A
Brett Applegate Brigham Young 1982 JC 8-0 / Gold Medal
1982 SI 7-0 / Gold Medal
Keith Appling Michigan State 2011 U19 7-2 / Fifth Place
Gilbert Arenas Washington Wizards 2006 SNT 5-0 / N/A
2006-08 SNT N/A
B.J. Armstrong Iowa 1988 SEL 6-0/ N/A
1987 WUG 7-1 / Silver Medal
Mike Armstrong Duke 1976 OLY 7-0 / Gold Medal
Isaiah Armwood Montrose Christian H.S. (MD) 2007 YDF-White 3-2 / Bronze Medal
Jay Arnette Texas 1960 OLY 8-0 / Gold Medal
Jamie Arnold Wichita State 1994 USOF-North 1-3 / Fourth Place
Ron Artest LaSalle Academy (NY) 1997 HSUM Won / 97-90
Darrell Arthur South Oak Cliff H.S. (TX) 2005 YDF-White 5-0 / Gold Medal
Joseph Ashley Iowa State 1979 USOF-Midwest 0-4 / Fourth Place
Richard Atha Indiana State 1951 PAG 6-0 / Gold Medal
Bruce Atkins Duquesne 1978 USOF-East 2-2 / Silver Medal
Chucky Atkins South Florida 1995 WUG 7-0 / Gold Medal
Kenneth Atkins South Florida 1993 USOF-East 1-3 / Fourth Place
Joe Atkinson Oklahoma State 1982 USOF-South 3-1 / Gold Medal
Stacey Augmon UNLV 1989 WUG 6-0 / Gold Medal
1988 OLY 7-1 / Bronze Medal
1988 SEL 6-0/ N/A
1987 U19 5-2 / Silver Medal
D.J. Augustin Charlotte Bobcats / Texas 2009 MNT N/A
Brother Martin H.S. (LA) 2005 YDF-Red 3-2 / Bronze Medal
Chad Austin Purdue 1997 U21 6-2 / Fifth Place
John Austin Boston 1965 WUG 8-0 / Gold Medal
Larry Austin Lanphier H.S. (IL) 2013 3x3 U18 7-1 / 9th
2013 3x3 U18 FAC 7-0 / Gold
2012 3x3 U18 8-2 / Silver Medal
2011 U16 5-0 / Gold Medal
2011-12 DNT N/A
2010 DNT-MC N/A
Adrian Autry Syracuse 1993 U21 8-0 / Gold Medal
1990 USOF-West 1-3 / Fourth Place
William Avery Oak Hill Academy (VA) 1997 HSUM Won / 97-90
Kelenna Azubuike Victory Christian H.S. (OK) 2001 YDF-South 3-2 / Bronze Medal
2000 YDF-South 4-1 / Bronze Medal

Event Key:

  • * - Named as an alternate
  • X - designates exhibition games played prior to event listed.
  • 3x3 YWC - FIBA 3x3 Youth World Championship (now known as the FIBA U18 World Championship)
  • 3x3 WC - FIBA 3x3 World Championship
  • 3x3 U18 - FIBA 3x3 U18 World Championship
  • 3x3 U18 FAC - FIBA Americas 3x3 U18 Championship
  • DNT - Developmental National Team Program member
  • HSUM - Nike Hoop Summit
  • GWG - Goodwill Games
  • JC - R. William Jones Cup
  • PAG - Pan American Games
  • OLY - Olympic Games
  • TOA - Tournament of the Americas (Olympic or World Championship qualifying tournaments)
  • TUSA - 1993 Team USA (European Tour)
  • U21 - FIBA U21 World Championship
  • U20 - FIBA Americas U20 Championship / U21 World Championship Qualifier
  • U19 - FIBA U19 World Championship
  • U18 - FIBA Americas U18 Championship / U19 World Championship Qualifier
  • U17 - FIBA U17 World Championship
  • U16 - FIBA Americas U16 Championship / U17 World Championship Qualifier
  • USOF - U.S. Olympic Festival
  • WC - FIBA World Championship
  • WYG - World Youth Games
  • YDF - Youth Development Festival
  • YOG - Youth Olympic Games
  • 2013 DNT-MC - Participated in the 2013 Developmental National Team Mini-Camp held in Oct. in Colorado Springs, Colo.
  • 2013 NT-MC - Participated in the 2013 National Team Mini-Camp held July 21-25 in Las Vegas (Nev.)
  • 2012 DNT-MC - Participated in the 2010 Developmental National Team Mini-Camp held in Oct. in Colorado Springs, Colo.
  • 2012 SEL - Trained against the 2012 USA National Team in Las Vegas as a member of the 2012 USA Select Team.
  • 2010-12 MNT - Named a member of the USA Basketball Men's National Team program for 2010-12.
  • 2010 DNT-MC - Participated in the 2010 Developmental National Team Mini-Camp held in Oct. in Colorado Springs, Colo.
  • 2010 SEL - Trained against the 2010 USA National Team in New York and/or Las Vegas as a member of the 2010 USA Select Team.
  • 2009 MNT - Participated in 2009 National Team mini-camp and played in the 2009 USA Basketball Showcase (White vs. Blue) in Las Vegas, Nevada
  • 2008 SNT - Participated in 2008 Senior National Team training and played in 2008 State Farm USA Basketball Challenge in Las Vegas, Nevada; 2008 USA Basketball International Challenge in Macao, China, and Shanghai, China
  • 2008 SEL - 2008 USA Basketball Select Team (trained against the 2008 U.S. Olympic Team in Las Vegas, Nevada)
  • 2007-08 SNT - Named a member of the USA Basketball Men's Senior National Team program for 2007-08.
  • 2007 SNT - Participated in 2007 Senior National Team training and played in 2007 State Farm USA Basketball Challenge in Las Vegas, Nevada)
  • 2007 SEL - 2007 Select Team (trained against the 2007 USA Senior National Team in Las Vegas, Nevada)
  • 2006 SNT - Participated in 2006 Senior National Team training and/or played in 2006 State Farm USA Basketball Challenge in Las Vegas, Nevada; 2006 China Basketball Challenge in Guangzhou, China; and 2006 World Basketball Challenge in Seoul, South Korea)
  • 2000 SEL - 2000 Select Team trained and played an exhibition game (lost 111-74) versus 2000 USA Senior National Team in Honolulu, Hawaii.
  • 1996 SEL - 1996 Select Team played an exhibition game (lost 96-90) versus 1996 USA National Team in Auburn Hills, Michigan.
  • 1993 TUSA - 1993 Team USA European Tour
  • 1992 DEV - 1992 Developmental Team trained against the 1992 USA Senior National Team in San Diego, California.
  • 1988 SEL - 1988 Select Team (European Tour)
  • 1985 WCC - 1985 World Club Championship For Men (Barcelona and Gerona, Spain)
  • 1983 SEL - 1983 Select Team (South Korea and Malaysia)
  • 1982 WFT - 1982 World's Fair Tournament in Knoxville, Tenn. (Pre-World Championship exhibitions)
  • 1982 SEL - 1982 Select Team (European Tour & FIBA 50th Anniversary game)
  • 1982 SI - 1982 Seoul Invitational
  • 1979 SEL - 1979 Select Team (China Tour)
  • 1979 SPA - 1979 Spartakiade (Vilnius, Soviet Union)
  • 1979 FICA - 1979 FIBA Intercontinental Cup - Americas Phase
  • 1979 FICE - 1979 FIBA Intercontinental Cup - Euro Phase
  • 1978 YURI - 1978 Yuri Gagarin Cup (Vilnius, Soviet Union)
  • 1978 WIT - 1978 World Invitational Tournament (Atlanta, Georgia; Chapel Hill, North Carolina; Lexington, Kentucky)
  • 1975 IC - 1975 Intercontinental Cup

A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z