All-Time USA Basketball Men's Roster // C

All-Time USA Basketball Men's Roster // C

A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z

NOTE: Key to event abbreviations can be found at the bottom of the page

NAME AFFILIATION EVENT RECORD / FINISH
Michael Cage San Diego State 1983 PAG 8-0 / Gold Medal
1981 USOF-West 4-0 / Gold Medal
Carl Cain Iowa 1956 OLY 8-0 / Gold Medal
David Cain St. John's 1990 USOF-East 1-3 / Bronze Medal
Joe Caldwell Arizona State 1964 OLY 9-0 / Gold Medal
Ricky Calloway Indiana 1986 JC 8-0 / Gold Medal
1985 USOF-North 3-1 / Gold Medal
Marcus Camby Hartford Public H.S. (CT) 1993 USOF-East 1-3 / Fourth Place
Elden Campbell Clemson 1988 SEL 6-0 / N/A
Jason Capel St. John's at Prospect Hall H.S. (MD) 1998 HSUM Lost / 99-104
Jeff Capel South View H.S. (NC) 1993 USOF-South 1-3 / Bronze Medal
Derrick Caracter Scotch Plains H.S. (NJ) 2004 YDF-East 2-3 / Bronze Medal
Brian Cardinal Purdue 1998 GWG 4-1 / Gold Medal
1997 U21 6-2 / Fifth Place
Steve Carfino Iowa 1981 USOF-Midwest 1-3 / Bronze Medal
Raymond Carey Phillips 66ers / Missouri 1967 PAG 9-0 / Gold Medal
Geno Carlisle Northwestern 1996 SEL Lost / 96-90
Gordon Carpenter Phillips 66ers / Kansas 1948 OLY 8-0 / Gold Medal
Kareem Carpenter Idaho State 1991 USOF-West 1-3 / Fourth Place
Aaron Carr Lincoln Park H.S. (IL) 1999 YDF-North 1-4 / Bronze Medal
1998 YDF-North 2-3 / Fourth Place
Antoine Carr Wichita State 1982 WC 7-2 / Silver Medal
1982 WFT 2-1 / Silver Medal
1979 USOF-Midwest 0-4 / Fourth Place
Cory Carr Texas Tech 1997 U21 6-2 / Fifth Place
1996 U20 5-0 / Gold Medal
1996 SEL Lost / 96-90
Kenny Carr North Carolina State 1976 OLY 7-0 / Gold Medal
Tony Carr Wisconsin-Eau Claire 1978 USOF-Midwest 1-3 / Fourth Place
Chris Carrawell Duke 1999 WUG 8-0 / Gold Medal
Darel Carrier Phillips 66ers / Western Kentucky 1967 WC 7-2 / Fourth Place
1967 PAG 9-0 / Gold Medal
Joe Barry Carroll Purdue 1979 SPA 4-2 / Fifth Place
1978 WIT 3-0 / Gold Medal
Matt Carroll Hatboro Horsham H.S. (PA) 1999 U19 7-1 / Silver Medal
1998 U18 6-0 / Gold Medal
Jahii Carson Mesa H.S. (AZ)/Arizona State 2011 U19 7-2 / Fifth Place
Jonathan Carson Messmer H.S (WI) 2010 DNT-MC N/A
Butch Carter Indiana 1979 FICE 1-3 / N/A
Demond Carter Reserve Christian (LA) 2004 YDF-North 3-2 / Silver Medal
Howard Carter Louisiana State 1982 SEL 2-3 / N/A
1981 WUG 7-1 / Gold Medal
Keith Carter Mississippi 1998 GWG 4-1 / Gold Medal
Perry Carter Ohio State 1987 USOF-West 2-2 / Bronze Medal
Randy Carter Minnesota 1991 USOF-North 4-0 / Gold Medal
Reggie Carter St. John's 1978 YURI 4-1 / Silver Medal
Vince Carter Toronto Raptors / North Carolina 2003 TOA 10-0 / Gold Medal
2000 OLY 8-0 / Gold Medal
Mainland H.S. (FL) 1995 U19 4-4 / Seventh Place
Parker Cartwright Loyola H.S. (CA) 2010 DNT-MC N/A
DeAngelo Casto Washington State 2009 U19 9-0 / Gold Medal
K.C. Caudill Brea Olinda H.S. (CA) 2010 YOG 5-2 / 4th Place
2009-10 DNT N/A
Greg Cavener Missouri 1983 WUG 6-1 / Bronze Medal
1982 USOF-North 3-1 / Bronze Medal
Bryan Caver Seton Hall 1991 U19 8-0 / Gold Medal
1990 USOF-East 1-3 / Bronze Medal
Mario Chalmers Barlett H.S. (AK) 2004 YDF-West 1-4 / Fourth Place
Tom Chambers Utah 1979 FICA 4-1 / N/A
Tyson Chandler New York Knicks 2012 OLY 8-0 / Gold Medal
2012 MNT 5-0 / N/A
Dallas Mavericks 2010 WC 9-0 / Gold Medal
2010 WCX 4-0 / N/A
2010-12 MNT N/A
New Orleans Hornets / Dominguez H.S. (CA) 2007 TOA 10-0 / Gold Medal
2007 SNT N/A
2007-08 SNT N/A
Rex Chapman Kentucky 1988 SEL 6-0 / N/A
1987 PAG 6-1 / Silver Medal
1986 USOF-South 2-2 / Bronze Medal
Calbert Cheaney Indiana 1991 WUG 6-0 / Gold Medal
1990 U18 7-0 / Gold Medal
Dominic Cheek St. Anthony H.S. (NJ) 2008 U18 4-1 / Silver Medal
Eric Chenowith Villa Park H.S. (CA) 1997 HSUM Won / 97-90
Derrick Chievous Missouri 1985 WUG 5-1 / Silver Medal
Peter Chilcutt North Carolina 1987 USOF-South 3-1 / Silver Medal
Josh Childress Stanford 2003 PAG 2-3 / Fourth Place
Mayfair H.S. (CA) 2000 YDF-West 2-3 / Silver Medal
Angelo Chol Herbert Hoover H.S. (CA) 2010 YOG 5-2 / 4th Place
2009-10 DNT N/A
Jim Chones Marquette 1971 PAG 2-1 / N/A
Kendall Chones Orange H.S. (OH) 2001 YDF-North 4-1 / Gold Medal
Rakeem Christmas Academy of the New Church (PA) 2011 HSUM Won / 92-80
Adam Chubb Ulsan Phoebus (Korea) / Pennsylvania 2005 TOA 4-6 / Fourth Place
Robert Churchwell Georgetown 1991 USOF-East 2-2 / Silver Medal
Kris Clack L.C. Anderson H.S. (TX) 1995 HSUM Won / 86-77
Sam Clancy Pittsburgh 1979 PAG 9-0 / Gold Medal
Jason Clark Hargrave Military Academy (VA) 2000 YDF-East 1-4 / Fourth Place
John Clark Cascia Hall Prep H.S. (OK) 2002 YDF-South 3-2 / Gold Medal
Marty Clark St. Joseph's H.S. (IL) 1991 USOF-South 1-3 / Bronze Medal
Matt Clark Oklahoma State 1979 U19 8-0 / Gold Medal
1979 USOF-South 4-0 / Gold Medal
Shane Clark Cardinal Doughtery H.S. (PA) 2004 YDF-East 2-3 / Bronze Medal
Tony Clark Arizona 1990 USOF-West 1-3 / Fourth Place
John Clawson U.S. Armed Forces / Michigan 1968 OLY 9-0 / Gold Medal
1967 WC 7-2 / Fourth Place
1967 PAG 5-0 / Gold Medal
Jim Cleamons Ohio State 1970 WUG 8-1 / Silver Medal
Mateen Cleaves Michigan State 1998 WC 7-2 / Bronze Medal
Glen Clem Vanderbilt 1983 USOF-South 3-1 / Gold Medal
Mark Cline Wake Forest 1983 USOF-East 2-2 / Silver Medal
Keith Closs Central Connecticut State 1995 USOF-East 2-2 / Silver Medal
Amir Coffey Hopkins H.S. (MN) 2013 DNT-MC N/A
2013-14 DNT N/A
2012 DNT-MC N/A
Derrick Coleman New Jersey Nets 1994 WC 8-0 / Gold Medal
Syracuse 1986 USOF-North 0-4 / Fourth Place
Ronald Coleman Romulus H.S. (MI) 2003 YDF-North 1-4 / Silver Medal
Vernell Coles Virginia Tech 1988 OLY 7-1 / Bronze Medal
1988 SEL 6-0 / N/A
Dominique Collier Denver East H.S. (CO) 2013 3x3 U18 7-1 / 9th
2013 3x3 U18 FAC 7-0 / Gold
2011 U16 5-0 / Gold Medal
2011-12 DNT N/A
2010 DNT-MC N/A
Jason Collier Catholic Central H.S. (OH) 1996 HSUM Lost / 96-104
Chris Collins Duke 1993 USOF-South 1-3 / Bronze Medal
DeAngelo Collins Ingelwood H.S. (CA) 2001 YDF-West 0-5 / Fourth Place
Don Collins Washington State 1979 FICA 4-1 / N/A
Doug Collins Illinois State 1972 OLY 8-1 / Silver Medal
Dwayne Collins Miami Senior H.S. (FL) 2005 YDF-Blue 3-1 / Silver Medal
James Collins Florida State 1994 USOF-South 3-1 / Gold Medal
Jordan Collins DeMatha H.S. (MD) 1998 YDF-East 4-1 / Gold Medal
Mardy Collins Temple 2005 U21 7-1 / Fifth Place
Darren Collison Etiwanda H.S. (CA) 2004 YDF-West 1-4 / Fourth Place
Nick Collison Seattle SuperSonics 2007 MNT N/A
2003 TOA 10-0 / Gold Medal
Kansas *2002 WC 6-3 / Sixth Place
2001 U21 8-0 / Gold Medal
2000 U20 4-1 / Silver Medal
2000 SEL Lost / 111-74
Iowa Falls H.S. (IA) 1999 U19 7-1 / Silver Medal
1999 HSUM Won / 107-95
1998 U18 6-0 / Gold Medal
Dallas Comegys DePaul 1983 USOF-West 0-4 / Fourth Place
Mike Conley Memphis Grizzlies / Ohio State 2013 NT-MC N/A
Lawrence North H.S. (IN) 2005 YDF-White 5-0 / Gold Medal
Anthony Cook Arizona 1986 USOF-East 3-1 / Silver Medal
Brian Cook Illinois 2001 U21 8-0 / Gold Medal
2000 U20 4-1 / Silver Medal
Daequan Cook Dunbar H.S. (OH) 2005 YDF-Red 3-2 / Bronze Medal
Darwin Cook Portland 1979 WUG 7-1 / Gold Medal
Marquie Cooke Nansemond River H.S. (VA) 2003 YDF-East 2-3 / Fourth Place
Norm Cook Kansas 1975 PAG 9-0 / Gold Medal
1975 IC 4-4 / Fifth Place
Omar Cook Christ the King H.S. (NY) 2000 HSUM Won / 98-97
Quinn Cook DeMatha H.S. (MD) 2011 HSUM Won / 92-80
2010 U17 8-0 / Gold Medal
2009 U16 5-0 / Gold Medal
2009-10 DNT N/A
Keyon Cooley Long Beach Poly H.S. (CA) 1998 YDF-West 3-2 / Silver Medal
Trevor Cooney Sanford H.S. (DE) 2010 U18 5-0 / Gold Medal
Tom Copa LaCrosse Catbirds / Marquette 1993 TOA 6-1 / Gold Medal
Chris Corchiani North Carolina State 1989 TOA 6-2 / Silver Medal
1987 USOF-South 3-1 / Silver Medal
Jaraan Cornell Clay H.S. (IN) 1996 HSUM Lost / 104-96
Rob Corkum Washington State 1991 USOF-West 1-3 / Fourth Place
Rick Cornett Homewood Christian H.S. (IL) 2001 YDF-North 4-1 / Gold Medal
Dave Corzine DePaul 1977 WUG 8-0 / Gold Medal
Jim Coshow U.S. Air Force / Washington 1959 WC 7-2 / Silver Medal
Brandon Costner Seton Hall Prep H.S. (NJ) 2004 YDF-East 2-3 / Bronze Medal
Tony Costner Saint Joseph's 1982 JC 8-0 / Gold Medal
1982 SI 7-0 / Gold Medal
Eddie Cota St. Thomas More H.S. (NY) 1996 HSUM Lost / 104-96
James Cotton Long Beach State 1994 USOF-West 1-3 / Bronze Medal
Brennan Cougill Bishop Heelan H.S. (IA) 2007 YDF-Blue 2-3 / Silver Medal
Melvin Counts Oregon State 1964 OLY 9-0 / Gold Medal
Benjamin Coupet Simeon Career Academy (IL) 2012 DNT-MC N/A
DeMarcus Cousins Sacramento Kings / Kentucky 2013 NT-MC N/A
2012 SEL N/A
LeFlore H.S. (AL) 2009 HSUM Lost / 97-89
Erwin H.S. (AL) 2007 YDF-Blue 2-3 / Silver Medal
Dennis Coutee Jeffersonville H.S. (IN) 2000 YDF-North 3-2 / Gold Medal
Marcus Cox Kolbe Cathedral H.S. (CT) 1998 YDF-East 4-1 / Gold Medal
Phil Cox Vanderbilt 1982 SEL 2-3 / N/A
Marques Crane Oceanview H.S. (CA) 2000 YDF-North 3-2 / Gold Medal
Bryant Crawford Gonzaga College H.S. (DC) 2013 DNT-MC N/A
2013-14 DNT N/A
2012 DNT-MC N/A
Joe Crawford Renaissance H.S. (MI) 2003 YDF-North 1-4 / Silver Medal
Russ Critchfield California 1967 WUG 7-0 / Gold Medal
Javaris Crittenton Southwestern Atlanta Christian (GA) 2005 YDF-White 5-0 / Gold Medal
Austin Croshere Providence 1996 U20 5-0 / Gold Medal
1996 SEL Lost / 96-90
1995 WUG 7-0 / Gold Medal
Dion Cross Stanford 1993 USOF-West 2-2 / Silver Medal
Russell Cross Manley H.S. (IL) 1979 SPA 4-2 / Fifth Place
John Crotty Virginia 1987 USOF-East 1-3 / Fourth Place
Jevon Crudup Missouri 1991 USOF-North 4-0 / Gold Medal
T.J. Cummings Homewood Flossmoor H.S. (IL) 2000 HSUM Won / 98-97
1998 WYG 6-0 / Gold Medal
1998 YDF-North 2-3 / Fourth Place
Billy Cunningham North Carolina 1965 WUG 8-0 / Gold Medal
Darius Cunningham U.S. Armed Forces / Army 1967 WC 7-2 / Fourth Place
Ken Cunningham Monroe J.C. 1978 USOF-Midwest 1-3 / Fourth Place
Bill Curley Boston 1993 U21 8-0 / Gold Medal
1993 U20 6-1 / Silver Medal
JamesOn Curry Eastern Alamance H.S. (NC) 2003 YDF-South 4-1 / Gold Medal
2002 YDF-South 3-2 / Gold Medal
Ronald Curry Hampton H.S. (VA) 1998 HSUM Lost / 104-99
Seth Curry Duke 2009 U19 9-0 / Gold Medal
Stephen Curry Golden State Warriors 2010 WC 9-0 / Gold Medal
2010 WCX 4-0 / N/A
2010-12 MNT N/A
Davidson 2007 U19 8-1 / Silver Medal
Tom Curry Louisiana State 1983 USOF-South 3-1 / Gold Medal
Wardell Curry Virginia Tech 1985 WCC 2-2 / N/A
1984 JC 9-0 / Gold Medal
1983 USOF-East 2-2 / Silver Medal
Adrian Custis Virginia Tech 1994 USOF-South 3-1 / Gold Medal

Event Key:

  • * - Named as an alternate
  • X - designates exhibition games played prior to event listed.
  • 3x3 YWC - FIBA 3x3 Youth World Championship (now known as the FIBA U18 World Championship)
  • 3x3 WC - FIBA 3x3 World Championship
  • 3x3 U18 - FIBA 3x3 U18 World Championship
  • 3x3 U18 FAC - FIBA Americas 3x3 U18 Championship
  • DNT - Developmental National Team Program member
  • HSUM - Nike Hoop Summit
  • GWG - Goodwill Games
  • JC - R. William Jones Cup
  • PAG - Pan American Games
  • OLY - Olympic Games
  • TOA - Tournament of the Americas (Olympic or World Championship qualifying tournaments)
  • TUSA - 1993 Team USA (European Tour)
  • U21 - FIBA U21 World Championship
  • U20 - FIBA Americas U20 Championship / U21 World Championship Qualifier
  • U19 - FIBA U19 World Championship
  • U18 - FIBA Americas U18 Championship / U19 World Championship Qualifier
  • U17 - FIBA U17 World Championship
  • U16 - FIBA Americas U16 Championship / U17 World Championship Qualifier
  • USOF - U.S. Olympic Festival
  • WC - FIBA World Championship
  • WYG - World Youth Games
  • YDF - Youth Development Festival
  • YOG - Youth Olympic Games
  • 2013 DNT-MC - Participated in the 2013 Developmental National Team Mini-Camp held in Oct. in Colorado Springs, Colo.
  • 2013 NT-MC - Participated in the 2013 National Team Mini-Camp held July 21-25 in Las Vegas (Nev.)
  • 2012 DNT-MC - Participated in the 2010 Developmental National Team Mini-Camp held in Oct. in Colorado Springs, Colo.
  • 2012 SEL - Trained against the 2012 USA National Team in Las Vegas as a member of the 2012 USA Select Team.
  • 2010-12 MNT - Named a member of the USA Basketball Men's National Team program for 2010-12.
  • 2010 DNT-MC - Participated in the 2010 Developmental National Team Mini-Camp held in Oct. in Colorado Springs, Colo.
  • 2010 SEL - Trained against the 2010 USA National Team in New York and/or Las Vegas as a member of the 2010 USA Select Team.
  • 2009 MNT - Participated in 2009 National Team mini-camp and played in the 2009 USA Basketball Showcase (White vs. Blue) in Las Vegas, Nevada
  • 2008 SNT - Participated in 2008 Senior National Team training and played in 2008 State Farm USA Basketball Challenge in Las Vegas, Nevada; 2008 USA Basketball International Challenge in Macao, China, and Shanghai, China
  • 2008 SEL - 2008 USA Basketball Select Team (trained against the 2008 U.S. Olympic Team in Las Vegas, Nevada)
  • 2007-08 SNT - Named a member of the USA Basketball Men's Senior National Team program for 2007-08.
  • 2007 SNT - Participated in 2007 Senior National Team training and played in 2007 State Farm USA Basketball Challenge in Las Vegas, Nevada)
  • 2007 SEL - 2007 Select Team (trained against the 2007 USA Senior National Team in Las Vegas, Nevada)
  • 2006 SNT - Participated in 2006 Senior National Team training and/or played in 2006 State Farm USA Basketball Challenge in Las Vegas, Nevada; 2006 China Basketball Challenge in Guangzhou, China; and 2006 World Basketball Challenge in Seoul, South Korea)
  • 2000 SEL - 2000 Select Team trained and played an exhibition game (lost 111-74) versus 2000 USA Senior National Team in Honolulu, Hawaii.
  • 1996 SEL - 1996 Select Team played an exhibition game (lost 96-90) versus 1996 USA National Team in Auburn Hills, Michigan.
  • 1993 TUSA - 1993 Team USA European Tour
  • 1992 DEV - 1992 Developmental Team trained against the 1992 USA Senior National Team in San Diego, California.
  • 1988 SEL - 1988 Select Team (European Tour)
  • 1985 WCC - 1985 World Club Championship For Men (Barcelona and Gerona, Spain)
  • 1983 SEL - 1983 Select Team (South Korea and Malaysia)
  • 1982 WFT - 1982 World's Fair Tournament in Knoxville, Tenn. (Pre-World Championship exhibitions)
  • 1982 SEL - 1982 Select Team (European Tour & FIBA 50th Anniversary game)
  • 1982 SI - 1982 Seoul Invitational
  • 1979 SEL - 1979 Select Team (China Tour)
  • 1979 SPA - 1979 Spartakiade (Vilnius, Soviet Union)
  • 1979 FICA - 1979 FIBA Intercontinental Cup - Americas Phase
  • 1979 FICE - 1979 FIBA Intercontinental Cup - Euro Phase
  • 1978 YURI - 1978 Yuri Gagarin Cup (Vilnius, Soviet Union)
  • 1978 WIT - 1978 World Invitational Tournament (Atlanta, Georgia; Chapel Hill, North Carolina; Lexington, Kentucky)
  • 1975 IC - 1975 Intercontinental Cup

A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z