All-Time USA Basketball Men's Roster // G

All-Time USA Basketball Men's Roster // G

A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z

NOTE: Key to event abbreviations can be found at the bottom of the page

NAME AFFILIATION EVENT RECORD / FINISH
Abdul Gaddy Washington 2010 U18 5-0 / Gold Medal
Bellarmine Prep (WA) 2009 HSUM Lost / 97-89
Chris Gaines Hawaii 1987 USOF-West 2-2 / Bronze Medal
Kevin Gaines Clark H.S. (NV) 1999 HSUM Won / 107-95
Richard Gallon Louisville 1977 WUG 8-0 / Gold Medal
Mike Gansey West Virginia 2005 WUG 8-0 / Gold Medal
Jason Gardner North Central H.S. (IN) 1998 U18 6-0 / Gold Medal
Jelani Gardner St. John Bosco H.S. (CA) 1994 USOF-West 1-3 / Bronze Medal
Thomas Gardner Jefferson H.S. (OR) 2002 YDF-West 2-3 / Bronze Medal
Winston Garland Southwest Missouri State 1986 JC 8-0 / Gold Medal
Kevin Garnett Minnesota Timberwolves 2000 OLY 8-0 / Gold Medal
1999 TOA 10-0 / Gold Medal
Farragut Academy (IL) 1995 HSUM Won / 86-77
Dean Garrett Indiana 1987 PAG 6-1 / Silver Medal
John Garris Boston 1978 USOF-East 2-2 / Silver Medal
Kiwane Garris Grand Rapids Hoops / Illinois 1998 WC 7-2 / Bronze Medal
Kevin Garrity Wardlaw-Hartridge H.S. (NJ) 1999 YDF-East 2-3 / Fourth Place
Pat Garrity Notre Dame 1997 U21 6-2 / Fifth Place
1995 USOF-West 1-3 / Fourth Place
Chris Gatling Old Dominion 1990 WC 6-2 / Bronze Medal
1990 GWG 3-2 / Silver Medal
Kenny Gattison Old Dominion 1985 JC 8-1 / Silver Medal
1983 U19 6-2 / Gold Medal
1983 USOF-East 2-2 / Silver Medal
Rudy Gay Memphis Grizzlies 2010 WC 9-0 / Gold Medal
2010 WCX 4-0 / N/A
2010-12 MNT N/A
2009 MNT N/A
Connecticut 2005 U21 7-1 / Fifth Place
Archbishop Spalding H.S. (MD) 2004 HSUM Won / 99-79
Sean Gay Omaha Racers 1995 PAG 4-3 / Silver Medal
Texas Tech 1986 USOF-South 2-2 / Bronze Medal
Paul George Indiana Pacers / Fresno State 2013 NT-MC N/A
2012 SEL N/A
Mark Georgeson Arizona 1987 USOF-West 2-2 / Bronze Medal
Gus Gerard Virginia 1974 WC 8-1 / Bronze Medal
John Gerdy Davidson 1979 FICE 1-3 / N/A
John Gibbons McPherson Globe Refiners / Southwestern 1936 OLY 5-0 / Gold Medal
Ashton Gibbs Pittsburgh 2011 WUG 7-1 / Fifth Place
2009 U19 9-0 / Gold Medal
Sterling Gibbs Seton Hall Prep (NJ) 2010 YOG 5-2 / 4th Place
2009 U16 5-0 / Gold Medal
2009-10 DNT N/A
Daniel Gibson Jones H.S. (TX) 2004 HSUM Won / 99-79
Melvin Gibson Western Carolina 1963 WC 6-3 / Fourth Place
1963 PAG 6-0 / Gold Medal
Taj Gibson Chicago Bulls / USC 2013 NT-MC N/A
2012 SEL N/A
Daniel Giddens Wheeler H.S. (GA) 2013 DNT-MC N/A
2013 U16 5-0 / Gold Medal
2013-14 DNT N/A
2012 DNT-MC N/A
Robert Gilbert Indiana State 1951 PAG 6-0 / Gold Medal
John Gilchrist Salem H.S. (VA) 2001 YDF-East 3-2 / Silver Medal
Michael Gilchrist St. Patrick H.S. (NJ) 2011 HSUM Won / 92-80
2010 U17 8-0 / Gold Medal
Harry Giles Wesleyan Christian Academy (NC) 2013 DNT-MC N/A
2013 U16 5-0 / Gold Medal
2013-14 DNT N/A
2012 DNT-MC N/A
Armon Gilliam UNLV 1986 WC 9-1 / Gold Medal
1986 GWG 9-1 / Gold Medal
Marcus Ginyard Bishop O'Connell H.S. (VA) 2004 YDF-East 2-3 / Bronze Medal
Mike Giomi Indiana 1982 USOF-North 3-1 / Bronze Medal
Asante Gist Roselle Catholic H.S. (NJ) 2012 DNT-MC N/A
James Gist Maryland 2007 PAG 3-2 / Fifth Place
Good Counsel H.S. (MD) 2003 YDF-East 2-3 / Fourth Place
Jack Givens Kentucky 1978 WIT 3-0 / Gold Medal
Wayne Glasgow Phillips 66ers / Oklahoma 1952 OLY 8-0 / Gold Medal
Dion Glover Georgia Tech 1998 GWG 4-1 / Gold Medal
Cedar Grove H.S. (GA) 1997 HSUM Won / 97-90
LeMarcus Golden Tennessee 1993 USOF-South 1-3 / Bronze Medal
Donald Goldstein Louisville 1959 PAG 6-0 / Gold Medal
Carl Golston Loyola (IL) 1985 WCC 2-2 / N/A
Robert Gonzalez Michigan State 1979 USOF-Midwest 0-4 / Fourth Place
Andre Goode Northwestern 1983 WUG 6-1 / Bronze Medal
Derrick Goode Archbishop Spalding H.S. (MD) 1998 YDF-East 4-1 / Gold Medal
Drew Gooden Kansas 2000 U20 4-1 / Silver Medal
Quentin Goodin Taylor County H.S. (KY) 2013 DNT-MC N/A
2013-14 DNT N/A
Anthony Goods Centennial H.S. (CA) 2004 YDF-West 1-4 / Fourth Place
Archie Goodwin Sylvan Hills H.S. (AR) 2012 HSUM Lost / 84-75
Shaq Goodwin Southwest DeKalb H.S. (GA) 2012 U18 5-0 / Gold Medal
Greg Goorjian Arizona State 1978 USOF-West 1-3 / Bronze Medal
Ryan Goral Horizon H.S. (CO) 1998 YDF-West 3-2 / Silver Medal
Aaron Gordon Archbishop Mitty H.S. (CA) 2013 U19 9-0 / Gold Medal
2013 HSUM L / 112-98
2011 U16 5-0 / Gold Medal
2011-12 DNT N/A
2010 DNT-MC N/A
Ben Gordon Connecticut 2003 PAG 2-3 / Fourth Place
Drew Gordon Archbishop Mitty H.S. (CA) / *UCLA 2008 HSUM Won / 98-78
2007 YDF-Red 5-0 / Gold Medal
Eric Gordon Los Angeles Clippers / Indiana 2010 WC 9-0 / Gold Medal
2010 WCX 4-0 / N/A
2010-12 MNT N/A
2009 MNT N/A
Eron Gordon North Central H.S. (IN) 2012 DNT-MC N/A
Demetreus Gore Pittsburgh 1985 USOF-East 2-2 / Bronze Medal
Matt Gorman Watertown H.S. (NY) 2001 YDF-East 3-2 / Silver Medal
Richard Gott Peoria Caterpillars / Murray State 1954 WC 9-0 / Gold Medal
Jessie Govan St. Mary's H.S. (NY) 2013 DNT-MC N/A
2013-14 DNT N/A
2012 DNT-MC N/A
Ed Graham Wheeling College 1978 USOF-East 2-2 / Silver Medal
Mal Graham New York 1967 WUG 7-0 / Gold Medal
Pat Graham Indiana 1990 USOF-South 3-1 / Gold Medal
Treveon Graham Virginia Commonwealth 2013 WUG 6-2 / Ninth Place
Jim Grandholm South Florida 1982 SEL 2-3 / N/A
Danny Granger Indiana Pacers / New Mexico 2010 WC 9-0 / Gold Medal
2010 WCX 4-0 / N/A
2010-12 MNT N/A
2009 MNT N/A
Jerami Grant DeMatha Catholic H.S. (MD) 2012 U18 5-0 / Gold Medal
Joshua Grant Utah 1991 WUG 6-0 / Gold Medal
1989 USOF-West 2-2 / Bronze Medal
Ed Gray Tennessee 1994 USOF-South 3-1 / Gold Medal
Justin Gray Wake Forest 2005 U21 7-1 / Fifth Place
2004 U20 5-0 / Gold Medal
Oak Hill Academy (VA) 2001 YDF-West 0-5 / Fourth Place
Stuart Gray UCLA 1983 SEL 12-0 / N/A
1982 USOF-West 0-4 / Fourth Place
1981 USOF-West 4-0 / Gold Medal
Taj Gray Oklahoma 2005 U21 7-1 / Fifth Place
Jeff Grayer Iowa State 1988 OLY 7-1 / Bronze Medal
1985 USOF-North 3-1 / Gold Medal
Kevin Greaney Boston 1978 USOF-East 2-2 / Silver Medal
A.C. Green Oregon State 1983 SEL 12-0 / N/A
1982 USOF-West 0-4 / Fourth Place
Draymond Green Michigan State 2011 WUG 7-1 / Fifth Place
JaMychal Green Alabama 2011 WUG 7-1 / Fifth Place
St. Jude H.S. (AL) 2008 U18 4-1 / Silver Medal
Jeff Green Oklahoma City Thunder / Georgetown 2010-12 MNT N/A
2009 MNT N/A
2008 SEL N/A
Seattle SuperSonics / Georgetown 2007 SEL N/A
Kenny Green Wake Forest 1983 USOF-South 3-1 / Gold Medal
Donte Greene Towson Catholic H.S. (MD) 2007 U19 8-1 / Silver Medal
2007 HSUM Won / 100-80
2006 U18 4-0 / Gold Medal
Matthew Greene Pensacola J.C. 1990 USOF-South 3-1 / Gold Medal
David Greenwood UCLA 1978 WIT 3-0 / Gold Medal
LaMar Greer Florida State 1995 USOF-South 2-2 / Bronze Medal
Lynn Greer Dynamo Moscow (Russia) 2005 TOA 4-6 / Fourth Place
Temple 2001 WUG 7-1 / Bronze Medal
Tom Greis Villanova 1986 USOF-East 3-1 / Silver Medal
Vincent Grier Minnesota 2005 WUG 8-0 / Gold Medal
Adrian Griffin Connecticut Pride / Seton Hall 1997 TOA 8-1 / Gold Medal
Blake Griffin Los Angeles Clippers / Oklahoma 2010-12 MNT N/A
Darrell Griffith Louisville 1978 WIT 3-0 / Gold Medal
1977 WUG 8-0 / Gold Medal
Rashard Griffith Wisconsin 1994 USOF-North 1-3 / Fourth Place
Kalen Grimes Hazelwood Central H.S. (MO) 2003 YDF-North 1-4 / Silver Medal
Steve Grote Michigan 1974 WC 8-1 / Bronze Medal
B.J. Grove Republic H.S. (PA) 1998 YDF-East 4-1 / Gold Medal
Alex Groza Kentucky 1948 OLY 8-0 / Gold Medal
Ernie Grunfeld Tennessee 1976 OLY 7-0 / Gold Medal
1975 PAG 9-0 / Gold Medal
1975 IC 4-4 / Fifth Place
Tom Gugliotta Phoenix Suns 1999 TOA 10-0 / Gold Medal
A.J. Guyton Indiana 1998 GWG 4-1 / Gold Medal

Event Key:

  • * - Named as an alternate
  • X - designates exhibition games played prior to event listed.
  • 3x3 YWC - FIBA 3x3 Youth World Championship (now known as the FIBA U18 World Championship)
  • 3x3 WC - FIBA 3x3 World Championship
  • 3x3 U18 - FIBA 3x3 U18 World Championship
  • 3x3 U18 FAC - FIBA Americas 3x3 U18 Championship
  • DNT - Developmental National Team Program member
  • HSUM - Nike Hoop Summit
  • GWG - Goodwill Games
  • JC - R. William Jones Cup
  • PAG - Pan American Games
  • OLY - Olympic Games
  • TOA - Tournament of the Americas (Olympic or World Championship qualifying tournaments)
  • TUSA - 1993 Team USA (European Tour)
  • U21 - FIBA U21 World Championship
  • U20 - FIBA Americas U20 Championship / U21 World Championship Qualifier
  • U19 - FIBA U19 World Championship
  • U18 - FIBA Americas U18 Championship / U19 World Championship Qualifier
  • U17 - FIBA U17 World Championship
  • U16 - FIBA Americas U16 Championship / U17 World Championship Qualifier
  • USOF - U.S. Olympic Festival
  • WC - FIBA World Championship
  • WYG - World Youth Games
  • YDF - Youth Development Festival
  • YOG - Youth Olympic Games
  • 2013 DNT-MC - Participated in the 2013 Developmental National Team Mini-Camp held in Oct. in Colorado Springs, Colo.
  • 2013 NT-MC - Participated in the 2013 National Team Mini-Camp held July 21-25 in Las Vegas (Nev.)
  • 2012 DNT-MC - Participated in the 2010 Developmental National Team Mini-Camp held in Oct. in Colorado Springs, Colo.
  • 2012 SEL - Trained against the 2012 USA National Team in Las Vegas as a member of the 2012 USA Select Team.
  • 2010-12 MNT - Named a member of the USA Basketball Men's National Team program for 2010-12.
  • 2010 DNT-MC - Participated in the 2010 Developmental National Team Mini-Camp held in Oct. in Colorado Springs, Colo.
  • 2010 SEL - Trained against the 2010 USA National Team in New York and/or Las Vegas as a member of the 2010 USA Select Team.
  • 2009 MNT - Participated in 2009 National Team mini-camp and played in the 2009 USA Basketball Showcase (White vs. Blue) in Las Vegas, Nevada
  • 2008 SNT - Participated in 2008 Senior National Team training and played in 2008 State Farm USA Basketball Challenge in Las Vegas, Nevada; 2008 USA Basketball International Challenge in Macao, China, and Shanghai, China
  • 2008 SEL - 2008 USA Basketball Select Team (trained against the 2008 U.S. Olympic Team in Las Vegas, Nevada)
  • 2007-08 SNT - Named a member of the USA Basketball Men's Senior National Team program for 2007-08.
  • 2007 SNT - Participated in 2007 Senior National Team training and played in 2007 State Farm USA Basketball Challenge in Las Vegas, Nevada)
  • 2007 SEL - 2007 Select Team (trained against the 2007 USA Senior National Team in Las Vegas, Nevada)
  • 2006 SNT - Participated in 2006 Senior National Team training and/or played in 2006 State Farm USA Basketball Challenge in Las Vegas, Nevada; 2006 China Basketball Challenge in Guangzhou, China; and 2006 World Basketball Challenge in Seoul, South Korea)
  • 2000 SEL - 2000 Select Team trained and played an exhibition game (lost 111-74) versus 2000 USA Senior National Team in Honolulu, Hawaii.
  • 1996 SEL - 1996 Select Team played an exhibition game (lost 96-90) versus 1996 USA National Team in Auburn Hills, Michigan.
  • 1993 TUSA - 1993 Team USA European Tour
  • 1992 DEV - 1992 Developmental Team trained against the 1992 USA Senior National Team in San Diego, California.
  • 1988 SEL - 1988 Select Team (European Tour)
  • 1985 WCC - 1985 World Club Championship For Men (Barcelona and Gerona, Spain)
  • 1983 SEL - 1983 Select Team (South Korea and Malaysia)
  • 1982 WFT - 1982 World's Fair Tournament in Knoxville, Tenn. (Pre-World Championship exhibitions)
  • 1982 SEL - 1982 Select Team (European Tour & FIBA 50th Anniversary game)
  • 1982 SI - 1982 Seoul Invitational
  • 1979 SEL - 1979 Select Team (China Tour)
  • 1979 SPA - 1979 Spartakiade (Vilnius, Soviet Union)
  • 1979 FICA - 1979 FIBA Intercontinental Cup - Americas Phase
  • 1979 FICE - 1979 FIBA Intercontinental Cup - Euro Phase
  • 1978 YURI - 1978 Yuri Gagarin Cup (Vilnius, Soviet Union)
  • 1978 WIT - 1978 World Invitational Tournament (Atlanta, Georgia; Chapel Hill, North Carolina; Lexington, Kentucky)
  • 1975 IC - 1975 Intercontinental Cup

A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z