2010 Men's Youth Olympic Games Results

Preliminary Round Final Standings
Group A W-L Group B W-L
1. Serbia 4-0 1. Argentina 4-0
2. Greece 3-1 2. *Lithuania 2-2
3. New Zealand 2-2 3. *Egypt 2-2
4. Puerto Rico 1-3 4. *Iran 2-2
5. India 0-4 5. Panama 0-4
       
Group C W-L Group D W-L
1. USA 4-0 1. Croatia 4-0
2. *Israel 2-2 2. Spain 3-1
3. *Central African Republic 2-2 3. U.S. Virgin Islands 2-2
4. *Turkey 2-2 4. Philippines 1-3
5. Singapore 0-4 5. South Africa 0-4

*Final standings based on FIBA's tie-breaking formula.

Preliminary Round
Sunday, August 15
Greece 22, New Zealand 19
Iran 27, Egypt 21
Central African Republic 25, Singapore 17
Croatia 29, Spain 27
Puerto Rico 33, India 15
Lithuania 33, Panama 14
USA 23, Turkey 17Story
U.S. Virgin Islands 28, South Africa 12
Monday, August 16
Serbia 33, India 19
Argentina 27, Panama 16
USA 27, Israel 20Story
U.S. Virgin Islands 34, Philippines 28
Greece 23, Puerto Rico 21
Lithuania 29, Iran 18
Turkey 28, Singapore 24
Spain 33, South Africa 5
Tuesday, August 17
New Zealand 30, Puerto Rico 26
Egypt 33, Lithuania 31
Turkey 30, Central African Republic 25
Croatia 33, South Africa 4
Serbia 34, Greece 14
Argentina 24, Iran 21
Israel 27, Singapore 14
Spain 27, Philippines 25
Wednesday, August 18
Greece 33, India 20
Iran 29, Panama 21
USA 31, Singapore 21Story
Spain 17, U.S. Virgin Islands 11
Serbia 30, New Zealand 13
Argentina 30, Egypt 24
Central Africa Republic 25, Israel 17
Croatia 22, Philippines 19
Thursday, August 19
Serbia 31, Puerto Rico 30
Argentina 31, Lithuania 27
Israel 32, Turkey 19
Philippines 26, South Africa 12
New Zealand 17, India 12
Egypt 30, Panama 7
USA 32, Central African Republic 28 Story
Croatia 27, U.S. Virgin Islands 17
Quarterfinals
Saturday, August 21
17th-20th Classification Round-Robin: India 28, Panama 22
17th-20th Classification Round-Robin: Singapore 21, South Africa 12
Iran 29, New Zealand 17
Philippines 22, Central African Republic 13
Puerto Rico 29, Egypt 16
Turkey 31, U.S. Virgin Islands 16
Medal Quarterfinals
Serbia 33, Lithuania 22
Greece 25, Argentina 24
USA 28, Spain 18Story
Croatia 24, Israel 21
Semifinals
Sunday, August 22
17th-20th Classification Round-Robin: India 27, South Africa 11
17th-20th Classification Round-Robin: Singapore 33, Panama 20
New Zealand 29, Central African Republic 21
Philippines 28, Iran 19
Puerto Rico 30, Turkey 28
Egypt 28, U.S. Virgin Islands 26
Lithuania 34, Spain 14
Israel 33, Argentina 22
Medal Semifinals
Serbia 34, USA 29 (1 OT)Story
Croatia 33, Greece 30 (3 OT)
Finals
Monday, August 23
17th-20th Classification Round-Robin: South Africa 21, Panama 13
17th-20th Classification Round-Robin: Singapore 31, India 20
15th/16th Place Game: Central African Republic 29, U.S. Virgin Islands 16
13th/14th Place Game: Egypt 29, New Zealand 26
11th/12th Place Game: Iran 31, Turkey 25
9th/10th Place Game: Philippines 34, Puerto Rico 23
7th/8th Place Game: Argentina 23, Spain 13
5th/6th Place Game: Lithuania 28, Israel 24
Bronze Medal Game: Greece 34, USA 25 Story
Gold Medal Game: Serbia 22, Croatia 9
Final Standings

1. Serbia (7-0)
2. Croatia (6-1)
3. Greece (5-2)
4. USA (5-2)
5. Lithuania ( 4-3)
6. Israel (3-4)
7. Argentina (5-2)
8. Spain (3-4)
9. Philippines (4-3)
10. Puerto Rico (3-4)
11. Iran (4-3)
12. Turkey (3-4)
13. Egypt (4-3)
14. New Zealand (3-4)
15. Central African Republic (3-4)
16. U.S. Virgin Islands (2-5)
17. Singapore (3-4)
18. India (2-5)
19. South Africa (1-6)
20. Panama (0-7)